Co znajdziesz w artykule?
Rolnicy – producenci jaj – mają dozwoloną prawem możliwość ubiegania się o zwolnienie z obowiązku znakowania ich, jeśli jaja dostarczane są do przemysłu spożywczego bezpośrednio z miejsca produkcji. Jednak dla uzyskania tego rodzaju uproszczenia procesu przygotowania jaj i dystrybucji, niezbędna jest specjalna decyzja administracyjna i spełnienie określonych kryteriów administracyjno-sanitarnych.
84 decyzje dla 43 podmiotów
Jak informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w ubiegłym – 2021 roku – obowiązywały 84 decyzje administracyjne zwalniające podmioty z obowiązku znakowania jaj, wydane dla 43 podmiotów. Podmioty zwolnione z obowiązku znakowania jaj planowały i realizowały wysyłki jaj nieoznakowanych do zakładów przemysłu spożywczego zlokalizowanych na terenie: Polski, Włoch, Francji i Niemiec.
Obowiązku rolnika – producenta
Udzielenie pozwolenia na odstąpienie od znakowania jaj następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego terenowo wojewódzkiego inspektora JHARS, na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca (rolnik), zwolniony z obowiązku znakowania jaj zobowiązany jest natomiast do prowadzenia ewidencji jaj nieoznakowanych oraz przekazywania wojewódzkiemu inspektorowi JHARS pisemnej informacji o zamiarze dostawy jaj do odbiorców w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Natomiast Główny Inspektor JHARS, to organ upoważniony do przekazywania informacji udzielanych przez inne kraje UE o dostawach jaj nieoznakowanych. Np. w 2021 r. tego rodzaju informacje przekazała Francja i Finlandia.
Dodajmy, że rolnik – producent jaj, wysyłający je do zakładów przemysłu spożywczego na terenie Polski, nie ma obowiązku informowania wojewódzkiego inspektora JHARS o tego rodzaju dostawach.
Należy jednak wiedzieć, że w przypadku gdy podmiot (rolnik-producent), nie wypełnia powyższych obowiązków, wojewódzki inspektor JHARS może cofnąć decyzję zezwalającą na dostawy jaj.
Unijna obsługa dostaw
Do kompetencji Głównego Inspektora JHARS należy też: przekazywanie właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich UE informacji o podmiotach, które uzyskały zwolnienie zgodnie z art. 11 ust. 2 lit a rozporządzenia Komisji (WE) nr 589/2008. Kolejny obowiązek Głównego Inspektora, to prowadzenie wykazu podmiotów, które uzyskały zwolnienie z obowiązku znakowania jaj.
Źródło: IJHARS
Foto: Pixabay