czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Krytycznie o rządowych planach

spot_img

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Rada przeprowadziła analizę rządowego projektu Krajowego Planu Strategicznego dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Prezydencka Rada pochyliła się też nad Krajowym Planem Odbudowy po kryzysie związanym z pandemią COVID-19.

Mało i nieprecyzyjnie?

– Niestety w projekcie sporządzonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej obszary wiejskie są potraktowane w sposób dość marginalny – stwierdził w kontekście KPO Przewodniczący Ardanowski. – Środki bezpośrednio dedykowane obszarom wiejskim to jest raptem kilka procent tego projektu. Można zakładać, że część projektów horyzontalnych, takich jak termoizolacje budynków szkolnych, jak internet, jak cyfryzacja urzędów, w jakiś pośredni sposób dotykają również mieszkańców wsi, ale wydaje się, że nie o takie wsparcie chodzi


Po świętach eksperci?


– Dlatego po Świętach Wielkiej Nocy chcemy spotkać się na eksperckiej konferencji, podczas której Rząd precyzyjnie określi, ile środków w najbliższych latach z różnych funduszy faktycznie trafi na obszary wiejskie i do rolnictwa – podkreślił J.K. Ardanowski. 


Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził też, że producenci rolni i rolnicy zainteresowani są przede wszystkim pomocą i środkami inwestycyjnymi dla gospodarstw. Szczególnie w kontekście planowanych wymagań Nowego Zielonego Ładu. Przewodniczący Rady wyjaśnił, że pytania do ministerstw i instytucji obsługujących fundusze, trafią do nich jeszcze raz. Tak aby na poświątecznej eksperckiej konferencji uzyskać najlepszą możliwą odpowiedź.  

– Chodzi o bardzo precyzyjną, szczegółową deklarację Rządu, jakie działania na obszarach wiejskich będą finansowane z konkretnych projektów, z konkretnych polityk i jaka będzie komplementarność tych działań? – podsumował Jan Krzysztof Ardanowski.

Źródło i foto: Kancelaria Prezydenta RP

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x