sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

KRUS wysyła PIT-y. Dopilnuj, żebyś nie stracił!

spot_img

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2021 r.  Otrzymają je wszystkie osoby, które w 2021 roku chociaż raz pobrały jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

PIT-y: 40A, 11A i 11

Do rąk Rolników i innych świadczeniobiorców KRUS trafią więc deklaracje: PIT-40A, czyli roczne obliczenie podatku przez organ rentowy. Otrzymają je emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, ktorym Kasa rozliczyła podatek dochodowy za 2021 rok. Natomiast PIT-11A, czyli informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego, otrzymają emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, KRUS nie mógł  dokonać rozliczenia podatku i przekazać PIT-40A, ponieważ np. nie pobierali świadczenia przez cały 2021 rok i w efekcie mają nadpłatę podatku. Inny przekazywany przez KRUS dokument, to PIT-11 czyli informacja o dochodach dla osób, które pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu; a nie dotyczy to zasiłków pogrzebowych) lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS. 

Do 28 lutego i do 2 maja!

Warto też wiedzieć, z wszystkie PIT-y KRUS przekaże uprawnionym osobom w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 lutego 2022 r. Natomiast świadczeniobiorca, który otrzyma PIT-11A lub PIT-11 od KRUS, może sam złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 we właściwym urzędzie skarbowym, w terminie do dnia 2 maja 2022 roku, bądź zaakceptować lub zmienić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), które zostanie udostępnione na portalu podatkowym (www.podatki.gov.pl). Natomiast jeśli ktoś tego nie zrobi, to zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie uznane za złożone.

Jak skorzystać z ulgi?

KRUS informuje też, że każda osoba, która otrzyma PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11 i chce skorzystać z ulg podatkowych (np. za zakup leków, rehabilitację), bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), powinna sama złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 (lub PIT-36 w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność), we właściwym urzędzie skarbowym w ww. terminie. 

Elektronicznie lub na papierze!

Zeznanie podatkowe może być złożone drogą elektroniczną lub w formie papierowej. 
W zeznaniu należy uwzględnić kwoty wykazane w  PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11.
KRUS podkreśla też, że każdy świadczeniobiorca może przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. A jeśli dokonuje przekazania po raz pierwszy lub chce dokonać zmiany organizacji na inną niż w roku poprzednim, to w terminie do dnia 2 maja 2022 r. powinien przekazać do urzędu skarbowego wypełniony PIT-OP. 

Terminy rozliczeń podatki dochodowego 

Kasa podaje też zestawienie terminów na dokonywanie rozliczeń. Od 15 lutego 2022 r. podatnicy mogą logować się do profilu na portalu podatkowym i uzyskać przygotowaną dla nich deklarację np. PIT-37, PIT-36. Natomiast do 2 maja 2022 r. podatnicy mają czas na modyfikację, odrzucenie lub akceptację deklaracji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów (KAS) lub złożenie zeznania podatkowego we właściwym US – elektronicznie lub w wersji drukowanej. 

Źródło: KRUS
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x