środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Krótki nabór na pomoc ASF

spot_img

Jak bumerang, podczas dzisiejszej (4 grudnia br.) konferencji prasowej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy  powrócił temat: „Pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez producenta świń ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń ASF”. W tym przypadku Agencja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dała rolnikom niespełna tydzień na wypełnienie dokumentacji i wniosków. 
Natomiast termin naboru upłynął 1grudnia br. 

Rolnikom nie dano czasu 

W efekcie wielu rolników, z uwagi na konieczność zgromadzenia wymaganej dokumentacji, nie miało szans na udział w tej formie wsparcia. Otwarcie też wyrażano rozczarowanie tą sytuacją. 
W efekcie Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała pytanie do Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy z oczekiwaniem wyjaśnienia sprawy.  Minister Grzegorz Puda ustosunkował się do tej kwestii następująco: 

– Rzeczywiście odnotowaliśmy niewielkie zainteresowanie tym naborem, dlatego podjąłem decyzję że podejmę działania zmierzające do tego by rolnicy którzy nie mieli szans na udział w tej formie wsparcia a ponieśli udokumentowane straty związane z ASF i wprowadzeniem strefowych obostrzeń, zyskali możliwość wnioskowania o przywrócenie terminów. 

Minister Rolnictwa Grzegorz Puda poinformował również o tym, że jego działania zmierzać będą do powiększenia budżetu na tę formę wsparcia o 65 milionów złotych do ogólnej kwoty 119 milionów. Natomiast nowy nabór nastąpi z początkiem przyszłego roku.  
 
Źródło i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x