Co znajdziesz w artykule?
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozszerzenie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku tworzenia się rynku dla produktów spożywczych z Ukrainy. W liście do ministra, KRIR zaapelowała o uwzględnienie w programie wsparcia rolników, którzy sprzedali zboże podmiotom, które nie prowadzą działalności związanej z obrotem, skupem lub przetwórstwem zbóż. Tacy rolnicy nie będą mogli ubiegać się o dopłaty do zbóż, które zostały zapowiedziane przez rząd.
Dopłaty dla zbóż 2023
Obecnie, w trwającym naborze na dopłaty do zbóż, producenci rolni mogą starać się o wsparcie, jeśli przedłożą oświadczenie, że sprzedali pszenicę lub kukurydzę podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 15 kwietnia 2023 r. i do złożonego wniosku dołączą stosowne kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające taką sprzedaż.
Rozszerzenie dopłat do zbóż dla szerszej grupy producentów
Jednak w praktyce wielu rolników sprzedaje zboże nie tylko do firm zajmujących się przetwórstwem i obrotem zbożowym, ale również do hodowców drobiu i trzody chlewnej oraz producentów mięsa drobiowego i jaj. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, takie sprzedaże nie kwalifikują się do otrzymania dopłat. Również rolnicy, którzy sprzedawali w ramach handlu bezpośredniego na targowiskach nie będą mogli otrzymać pomocy.
KRIR postuluje więc rozszerzenie grupy producentów rolnych, którzy będą mogli ubiegać się o dopłaty do zbóż o rolników którzy sprzedali zboże podmiotom które w PKD nie mają wpisanego kodu przetwórstwa lub handlu zbożem, w szczególności hodowców drobiu i producentów mięsa drobiowego, jaj, hodowców trzody chlewnej i producentów wieprzowiny.
Rolnicy potrzebują wsparcia, aby przetrwać na rynku
Samorząd rolniczy postuluje również rozszerzenie zakresu pomocy o inne produkty rolne, których producenci ponieśli straty w wyniku powstania rynku dla produktów spożywczych z Ukrainy. W liście do ministra, KRIR podkreśla, że rolnicy potrzebują wsparcia, aby przetrwać na rynku i kontynuować swoją działalność.
W kontekście obecnych trudności na rynku produktów rolnych, postulaty Krajowej Rady Izb Rolniczych wydają się nie tylko uzasadnione, ale wręcz niezbędne.
źródło: KRIR