Co znajdziesz w artykule?
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystosował 9 sierpnia 2024 roku apel do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego. KRIR domaga się pilnej zmiany przepisów dotyczących emerytur rolniczych, wskazując na ich niską wysokość w kontekście rosnących kosztów życia i wzrastającego przeciętnego wynagrodzenia.
Głodowa emerytura
W apelu zwrócono uwagę na fakt, że najniższa emerytura rolnicza, przysługująca po 25 latach ciężkiej pracy na roli i regularnym opłacaniu składek, wynosi od 1 marca 2024 roku zaledwie 1 780,96 zł. Zarząd KRIR podkreśla, że jest to kwota zdecydowanie niewystarczająca, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost kosztów utrzymania.
Rolnicy szczególnie oburzają się na porównanie wysokości swojej emerytury z tzw. „rentą alkoholową”, która wynosi tyle samo, mimo że nie wymaga długiego okresu pracy ani opłacania składek.
Emerytura KRUS stanowi jedynie 90% minimalnej emerytury ZUS
KRIR wskazuje również na ubiegłoroczne zmiany w waloryzacji emerytur rolniczych, które powiązały wysokość świadczeń KRUS z emeryturami ZUS za pomocą wskaźników. W efekcie emerytura KRUS stanowi jedynie 90% minimalnej emerytury ZUS. Ponadto, za każdy rok pracy powyżej 25 lat rolnicy otrzymują jedynie symboliczne 10 zł dodatkowo.
Zarząd KRIR przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Koalicji Obywatelskiej popierali postulat zrównania emerytury rolniczej z minimalną emeryturą ZUS. Mimo to, do tej pory nie wprowadzono oczekiwanych zmian.
Apel o podwyższenie emerytury
W związku z tym, KRIR apeluje do obecnej koalicji rządzącej o podjęcie pilnych działań legislacyjnych w celu nowelizacji przepisów o emeryturach rolniczych. Wnioskowane zmiany powinny obejmować nie tylko podwyższenie podstawowej kwoty emerytury, ale także zwiększenie dodatków za dłuższy okres składkowy oraz dla rolników, którzy płacili wyższe składki z tytułu posiadania większych gospodarstw.
Samorząd rolniczy wyraził nadzieję, że rząd uwzględni ich postulaty i poprawi sytuację finansową rolników, którzy od lat czekają na sprawiedliwe rozwiązania w zakresie emerytur.
źródło: KRIR