środa, 29 listopada, 2023
spot_img

Emerytura rolnicza KRUS po nowemu 2023 – najważniejsze informacje

spot_img

Emerytura rolnicza KRUS na rok 2023 przeszła znaczące zmiany, które wpłynęły na wiele kwestii związanych z tym ważnym świadczeniem. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na trzy kluczowe pytania: Jakie są obecne stawki emerytur? Ile wyniesie emerytura rolnicza KRUS 2024? I przede wszystkim, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać to ważne świadczenie?

Emerytura rolnicza KRUS po nowemu 2023 - najważniejsze informacje

Emerytura rolnicza KRUS 2023 – ile wynosi?

Do tej pory podstawowa emerytura rolnicza była ustalana na poziomie 75% wartości minimalnej emerytury obowiązującej według przepisów emerytalnych. Jednak teraz, zgodnie z nowymi regulacjami, ta stawka została podniesiona do 90% minimalnej emerytury. Co to oznacza w praktyce? Otóż obecnie podstawowa emerytura rolnicza wynosi 1429,60 zł. To prawdziwy przełom, ponieważ oznacza to wzrost o 345,02 zł w porównaniu z poprzednimi latami. Jednak to nie jedyna zmiana.

Emerytura rolnicza KRUS – prawo do …według nowych zasad

Nowe przepisy dotyczące emerytur rolniczych przynoszą ze sobą wiele pozytywnych zmian, a jedną z nich jest szczególne wsparcie dla dwuzawodowców. To dobra wiadomość dla tych, którzy równolegle do pracy na roli prowadzili inne działalności gospodarcze. Teraz mają szansę na dodatkowy zastrzyk finansowy w swojej emeryturze.

O co dokładnie chodzi? Otóż, osoby, które w przeszłości płaciły dodatkowe lub podwójne składki na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe, mogą liczyć na specjalny dodatek do swojego świadczenia. Dodatek ten wynosi 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok, przez który płacili takie składki. To oznacza, że im dłużej płacili dodatkowe lub podwójne składki, tym wyższy dodatek mogą otrzymać.

13 i 14 emerytura dla rolników

Dodatek do emerytury w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) stał się nieodłącznym elementem wsparcia dla emerytów, włączając w to rolników, nie ograniczając się jedynie do tradycyjnego systemu ZUS. Obecnie trzynasta i czternasta emerytura dla osób starszych, zwłaszcza dla rolników, są stałym punktem w kalendarzu świadczeń.

Trzynasta i czternasta emerytura rolnicza KRUS przysługują osobom spełniającym kryteria dotyczące różnych świadczeń, takich jak emerytura rolnicza, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna, okresowa emerytura rolnicza czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Oczywiście, istnieje pewien limit, który wynosi 5 500 zł – suma wszystkich pobieranych świadczeń nie może przekroczyć tej kwoty.

Czternasta emerytura w 2023 roku wynosi: 

 • 2.650,00 zł brutto – 2202,50 zł netto, jeżeli wysokość przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych nie przekracza kwoty 2.900 zł,
 • 2.650,00 zł pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych, a kwotą 
 • 2.900 zł – jeżeli wysokość przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych przekracza 2.900 zł.

Dodatki do emerytury KRUS

Od 1 marca 2023 roku, podniesione zostały kwoty dodatków oraz świadczeń przyznawanych w ramach emerytur i rent, a nowe stawki wyglądają następująco:

 • Dodatek pielęgnacyjny: 294 zł i 39 gr.
 • Dodatek przysługujący inwalidom wojennym uznawanym za całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnego utrzymania: 441 zł i 59 gr.
 • Dodatek kombatancki: 294 zł i 39 gr.
 • Dodatek za tajne nauczanie: 294 zł i 39 gr.
 • Ryczałt energetyczny: 255 zł i 17 gr.
 • Dodatek kompensacyjny: 44 zł i 16 gr.
 • Dodatek dla sierot zupełnych: 553 zł i 30 gr.
 • Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników: 294 zł i 39 gr.
 • Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR: maksymalnie 294 zł i 39 gr.
 • Dodatek pieniężny dla inwalidów wojennych: 1 127 zł i 12 gr.

Warunki uzyskania emerytury rolniczej

Emerytura rolnicza KRUS jest dostępna dla tych, którzy spełniają pewne kryteria. W pierwszej kolejności, aby być uprawnionym do tego świadczenia, konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat

Kluczowym kryterium jest również okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, który powinien wynosić co najmniej 25 lat. Warto wiedzieć, że te warunki wynikają z nowelizacji przepisów z października 2017 roku. To oznacza, że musimy być ubezpieczeni przez co najmniej 25 lat, z uwzględnieniem okresu od 1991 roku. Dla rolników, którzy zakończyli swoją działalność przed końcem 2017 roku, minimalny okres opłacania składek wynosi 30 lat.

Wysokość emerytury rolniczej 2023

Emerytura rolnicza jest uzależniona od dwóch czynników głównych: emerytury podstawowej oraz indywidualnego wskaźnika wymiaru, który jest wyliczany na podstawie historii zawodowej i opłacanych składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Oznacza to, że w 2023 r. emerytura rolnicza KRUS podstawowa wynosi 1429,60 zł brutto, czyli  jest to 1215,30 zł netto (na rękę). Warto zaznaczyć, że im wyższa jest emerytura podstawowa oraz im dłuższy jest okres opłacania składek, tym wyższa jest emerytura rolnicza.

Ile wyniesie emerytura rolnicza KRUS w 2024 r?

W roku 2024 spodziewać się można kolejnego wzrostu emerytury rolniczej w systemie KRUS. To wynik kolejnej planowanej waloryzacji, która zacznie obowiązywać od 1 marca tego roku. Najnowsze prognozy wskazują na wskaźnik waloryzacji wynoszący 12,3 proc. To oznacza, że emerytury brutto zostaną podniesione o tę wartość. Po przeprowadzonej waloryzacji, najniższa emerytura rolnicza wyniesie 1783,82 zł brutto, co przelicza się na 1623,28 zł netto.

Jak wynika z przepisów prawa, emerytura rolnicza stanowi 90 proc. emerytury podstawowej, a jej wzrost jest bezpośrednio związany z waloryzacją emerytury pracowniczej. W związku z tym i z obowiązującym wskaźnikiem od 1 marca 2024 roku, emerytura rolnicza KRUS wzrośnie do 1605,44 zł brutto

źródło: gov.pl;infor.pl;KRUS

Napisz komentarz

3.2 18 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jadwiga Kłos
Jadwiga Kłos
1 miesiąc temu

Po 21 latach płacenia KRUS dodatek do emerytury to 296 zł brutto nie wiem jaki jest sens płacenia to są kpiny

Lukasz
Lukasz
1 miesiąc temu
Reply to  Jadwiga Kłos

Zobacz ty płacisz składkę 4 razy w roku KRUS musi co miesiąc płacic emerytury z czego…

Korneliusz
Korneliusz
1 miesiąc temu
Reply to  Jadwiga Kłos

Kpiny to składki „rolnikow”.Nikt nie doi państwa bardziej od rolników i zbowidowcow.

Rolniczka
Rolniczka
30 dni temu
Reply to  Korneliusz

Każdy rolnik chciałby opłacać wyższą składkę, aby otrzymać wyższe świadczenia emerytalne. Niestety nie my jesteśmy decydentami w tym zakresie, nie ma możliwości opłacania wyższej składki! Przecież my rolnicy tego nie ustalamy, więc jakim trzeba być człowiekiem, aby stwierdzić że rolnik” doi państwo”. Po co takie niesprawiedliwe, wredne, złośliwe komentarze?

Minia
Minia
30 dni temu
Reply to  Korneliusz

Gdyby nie zbowidowcy to byś teraz tak nie pierdolil głupot na czacie.

Wiesław
Wiesław
25 dni temu
Reply to  Minia

Prawda, większość życia w ukryciu aby przeżyć. Inni niech za niego walczą i giną.

Danuta
Danuta
30 dni temu
Reply to  Korneliusz

Zapytaj rolnika,ile wynosi jego świadczenie chorobowe,macierzyńskie,ile ma płacone za urlop……itd
A później opowiadaj brednie o dojeniu

Rolas
Rolas
30 dni temu
Reply to  Korneliusz

Pierdol sie gowno place gowno dostaje . Jak mam chorobowe to do staje 20zl n
A dzien a skladke i tak musze zaplacic . To przezyj pajacu aa 20 zl dziennie i zabora skladki tocwyjdzie 200zl na miesiac !!!

Józek
Józek
17 dni temu
Reply to  Rolas

Będziesz mówisz wybiórczo, jak źle to wypominasz że 20 zł , owszem nam dają więcej tyle że biorą dużo w czasie gdy nie chorujemy , niektórzy nigdy nie chorują a brać biorą, więc ty też sobie odkładaj na źle czasy i myśl że ci biorą i dodatkowo w stosunku do nas będziesz miał ta kasę,a my nie, nam tylko biorą

Anett
Anett
29 dni temu
Reply to  Korneliusz

Po pierwsze , nie ustalam składki
Tylko państwo
Po drugie składka uzależniona jest od powierzchni gospodarstwa , natomiast emerytura jest tak sama jak ten co płaciły od 1 ha , czy od 100 ha
To dopiero jest dojenie , tylko czy na pewno państwa 🤔

Jan
Jan
27 dni temu
Reply to  Korneliusz

Jakby nie rolnicy to musiałbyś baranie na ruskie kartoszki liczyć. Cep…

Goja
Goja
15 dni temu
Reply to  Korneliusz

Tylko że rolnik nie bierze L4 nawet jak ma zabieg i dostanie 14 dni na rekonwalescencję to chorobowe mu się nie należy może to zrozumiesz.

Krzysztof
Krzysztof
21 dni temu
Reply to  Jadwiga Kłos

Wysokość składki to też kpina

Józek
Józek
17 dni temu
Reply to  Jadwiga Kłos

Masz rację nie na sensu płacić grosze a wymagać duzo

Mirosław
Mirosław
1 miesiąc temu

Mam dokładnie taką samą sytuację…po 20 latach płacenia składek KRUS dodatek do emerytury z ZUS u to ok 200 zł…a dalej pracuję w gospodarstwie rolnym i chcę lacic składki do 25 lat składkowych …ale mi nie można ..bo już mam 65 lat ….to jest jawne oszustwo i kpina z biednych rolników którzy wcześniej płacili składki ZUS…..

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Zgadzam się z osobami wcześniej piszacymi, KRUS się po prostu ośmiesza, jak można wykorzystywać biednych ludzi, czegoś tu nie rozumiem, wpłacane były składki i doliczaja do emerytury 12 zł. za rok, co to ma być jałmużna ,jeszcze tym bardziej jak ktoś ma nadal gospodarstwo rolne, jestem w podobnej sytuacji, w końcu może ktoś się ta sprawa zainteresuje.

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Dlaczego nie ma laczenia krus i zusu mam19lat w kruzie i 19 lat zus i tak naprawde czarna .agia

Halina
Halina
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysztof

Czekam kiedy w końcu pomyślą o tych którzy mają całkowitą niezdolność do pracy.i mają najniższą rentę taką jak ci co nigdy nie pracowali .O wszystkich myślą ale o tych najsłabszych nic.A nie mogą dorobić ze względu na stan zdrowia.

Dorota
Dorota
1 miesiąc temu
Reply to  Halina

Tak zgadzam się z Pani wypowiedzią-popieram bo też jestem w takiej sytuacji.

ewa
ewa
29 dni temu
Reply to  Dorota

teraz nie trzeba jyz przepisywać żeby brać emeryturę

Józek
Józek
17 dni temu
Reply to  Halina

Taki młody i już myślisz o emeryturze?

Małgorzata
Małgorzata
1 miesiąc temu

Ja opłacałam składkę KRUS 35 lat .Obecnie jestem na ręcie rolniczej i dostaję 1099zł, ponieważ jeszcze nie przepisałam gospodarstwa i nie mam wieku emerytalnego.

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Małgorzata

Oddaj w dzierżawę czesc pola , żeby było poniżej 1h i będzie więcej .

Korneliusz
Korneliusz
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

I to są te wasze świńskie kombinacje.Dzialkowcy produkują więcej niż „rolnicy” jednohektarowi

Korneliusz
Korneliusz
1 miesiąc temu

Żeby było.sprawiedliwie ZUS przyłączyć do KRUS .Pazernosc „rolnikow” nie ma granic.

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
Reply to  Korneliusz

Popieram zlikwidować ZUS , to pazerność zus nie zna granic Widział kto rolnika na L4

Rolniczka
Rolniczka
30 dni temu
Reply to  Korneliusz

Niestety, głupota ludzka również nie zna granic.

Rolniczka
Rolniczka
16 dni temu
Reply to  Rolniczka

Wszyscy co te głupoty piszą o rolnikach nie maja w ogóle pojecia o pracy rolnika a kto im broni robic na gospodarce nie pójdą wtedy po 8 godz pracy na spacery czy do kawiarni albo na wycieczki tak jak to robią pracując w zakładzie żeby nie ten rolnik to jeślibyście kostkę w miastach albo to świństwo sprowadzane z innych krajów a dlaczego tak idą na rynek po maselko serek jajka wiejskie ogarnijcie się i nie róbcie z rolników złodzieja w państwie

Wiktor
Wiktor
1 miesiąc temu

Podawanie kwoty brutto to tworzenie mętnej wody, ta kwota jest istotna dla pracodawcy, być może w finansach państwa, dla Kowalskiego wymierna i istotna jest kwota netto. W artykule czytamy, że w 2024r. minimalna emerytura wyniesie 1623,28zł netto a w następnych akapitach 1605,44zł brutto.
I tak się robi wodę z mózgu.

Łukasz
Łukasz
25 dni temu

Pokażcie mi rolnika co symuluje choroby, przeciąga zwolnienia itd. Po miesiącu chorowania dostanę 20zł na dzień to szybko zdrowieję, marne składki marne świadczenia.

Kaz
Kaz
25 dni temu

A czy ktoś wie że kiedyś rolnicy nie mieli emerytur i żyli a mieszczuch co zdechł by

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

31
0
Would love your thoughts, please comment.x