niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

KRUS emerytura rolnicza 2024 – najważniejsze informacje

spot_img

Od 1 marca 2024 emerytury i renty z KRUS zostały podwyższone. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kluczowe pytania: Jakie są obecne stawki emerytur KRUS? Ile wynosi 13 emerytura? Kiedy poznamy szczegóły 14 emerytury? I przede wszystkim, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać to ważne świadczenie?

Emerytura rolnicza KRUS po nowemu 2023 - najważniejsze informacje

KRUS emerytura rolnicza 2024 – ile wynosi?

Do tej pory podstawowa KRUS emerytura rolnicza była ustalana na poziomie 75% wartości minimalnej emerytury obowiązującej według przepisów emerytalnych. Jednak teraz, zgodnie z nowymi regulacjami, ta stawka została podniesiona do 90% minimalnej emerytury. Co to oznacza w praktyce? Otóż obecnie podstawowa KRUS emerytura rolnicza wynosi 1.602,86 zł brutto. Dla porównania, emerytura z KRUS w 2023 r. wynosiła 1429,60 zł brutto.

W taki sposób od 1 marca 2024 r. zostały podwyższone (zwaloryzowane) wszystkie emerytury i renty rolnicze wypłacane na dzień 29 lutego 2024 r. 

Jeżeli świadczenie ustalone w sposób określony powyżej, jest niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca 2024 r. 1.780,96 zł) – zostanie z urzędu podwyższone do kwoty 1.780,96 zł

Ponadto, ponownemu obliczeniu z urzędu ulegają również:

 • Świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Suma kwot świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje odpowiedzialne za emerytury i renty, razem ze świadczeniem uzupełniającym, nie może przekroczyć 2419,33 zł miesięcznie.
 • Świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Łączna kwota emerytury lub renty rolniczej, uwzględniająca nową kwotę dodatku równego różnicy między kwotą świadczeń przyznanych przez państwa członkowskie UE/EFTA, a najniższą emeryturą w Polsce, oraz świadczenia przyznane przez zagraniczne instytucje odpowiedzialne za emerytury i renty, wraz ze świadczeniem wyrównawczym, nie może przekroczyć 3415,50 zł miesięcznie.

Od 1 marca wzrasta także świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa do kwoty 336,36 zł.

KRUS emerytura rolnicza – prawo według nowych zasad

Nowe przepisy dotyczące emerytur rolniczych przynoszą ze sobą wiele pozytywnych zmian, a jedną z nich jest szczególne wsparcie dla dwuzawodowców. To dobra wiadomość dla tych, którzy równolegle do pracy na roli prowadzili inne działalności gospodarcze. Teraz mają szansę na dodatkowy zastrzyk finansowy w swojej emeryturze.

O co dokładnie chodzi? Otóż, osoby, które w przeszłości płaciły dodatkowe lub podwójne składki na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe, mogą liczyć na specjalny dodatek do swojego świadczenia. Dodatek ten wynosi 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok, przez który płacili takie składki. To oznacza, że im dłużej płacili dodatkowe lub podwójne składki, tym wyższy dodatek mogą otrzymać.

13 i 14 emerytura dla rolników

Dodatek do świadczenia, czyli 13 emerytura i 14 emerytura w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) stał się nieodłącznym elementem wsparcia dla emerytów, włączając w to rolników, nie ograniczając się jedynie do tradycyjnego systemu ZUS. Obecnie 13 emerytura i 14 emerytura dla osób starszych, zwłaszcza dla rolników, są stałym punktem w kalendarzu świadczeń.

13 emerytura i 14 emerytura rolnicza KRUS przysługują osobom spełniającym kryteria dotyczące różnych świadczeń, takich jak emerytura rolnicza, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna, okresowa emerytura rolnicza czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Oczywiście, istnieje pewien limit, który wynosi 5 500 zł – suma wszystkich pobieranych świadczeń nie może przekroczyć tej kwoty.

Kiedy wypłata 13 emerytury?

Kiedy 13 emerytura 2024 trafi na konta rolników? Zgodnie z zapowiedziami kasy, wypłata ma nastąpić w kwietniu, natomiast Super Express wskazał, że ona wypłata rozpoczęła się już kilka dni przed startem nowego miesiąca. 13 emerytura wynosić będzie 1.780,96 zł brutto.

Trzynasta emerytura, znana także jako „trzynastka”, jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym emerytom i rencistom, którzy spełniają określone kryteria. To szczególne wsparcie jest udzielane automatycznie, bez konieczności składania wniosku, zgodnie z przepisami Ustawy z 9 stycznia 2020 roku. Warto zaznaczyć, że mimo możliwości kwalifikacji do wielu rodzajów świadczeń, jedna osoba otrzymuje tylko jedną „trzynastkę”.

W przypadku renty rodzinnej, gdzie uprawnienie występuje dla kilku osób, dodatkowe świadczenie jest proporcjonalne do liczby osób objętych rentą. Choć „trzynastka” może być wypłacana przez różne instytucje, takie jak ZUS czy KRUS, podlega podatkowi od osób fizycznych oraz składkom na ubezpieczenie zdrowotne. Jednakże, poza tymi opodatkowaniami, nie podlega dodatkowym egzekucjom prawnym, co stanowi pewną ulgę dla beneficjentów.

Co z 14 emeryturą? KRUS poinformował, że Rada Ministrów planuje ustalić, za pomocą odpowiedniego rozporządzenia, termin wypłaty kolejnej dodatkowej 14 emerytury, czyli popularnie zwaną czternastką. Przewiduje się, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta nie później niż do 31 października tegoż roku, co pozwoli emerytom na wcześniejsze zaplanowanie swoich finansów.

Dodatki do emerytury KRUS

Od 1 marca 2024 roku, podniesione zostały kwoty dodatków oraz świadczeń przyznawanych w ramach emerytur i rent, a nowe stawki wyglądają następująco:

 • Dodatek pielęgnacyjny: – 330 zł 07 gr (wcześniej 294 zł i 39 gr),
 • Dodatek przysługujący inwalidom wojennym uznawanym za całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnego utrzymania: 495 zł 11 gr (wcześniej 441 zł i 59 gr),
 • Dodatek kombatancki: 330 zł 07 gr (wcześniej 294 zł i 39 gr),
 • Dodatek za tajne nauczanie: 330 zł 07 gr (wcześniej 294 zł i 39 gr)
 • Ryczałt energetyczny: 299 zł 82 gr (wcześniej 255 zł i 17 gr)
 • Dodatek kompensacyjny:  49 zł 51 gr, (wcześniej 44 zł i 16 gr)
 • Dodatek dla sierot zupełnych: 620 zł 36 gr, (wcześniej 553 zł i 30 gr)
 • Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników: 330 zł 07 gr (wcześniej 294 zł i 39 gr)
 • Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR: maksymalnie 330 zł 07 gr (wcześniej 294 zł i 39 gr)
 • Dodatek pieniężny dla inwalidów wojennych: 1.263 zł 73 gr (wcześniej 1 127 zł i 12 gr)

Warunki uzyskania emerytury rolniczej

KRUS emerytura rolnicza jest dostępna dla tych, którzy spełniają pewne kryteria. W pierwszej kolejności, aby być uprawnionym do tego świadczenia, konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat

Kluczowym kryterium jest również okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, który powinien wynosić co najmniej 25 lat. Warto wiedzieć, że te warunki wynikają z nowelizacji przepisów z października 2017 roku. To oznacza, że musimy być ubezpieczeni przez co najmniej 25 lat, z uwzględnieniem okresu od 1991 roku. Dla rolników, którzy zakończyli swoją działalność przed końcem 2017 roku, minimalny okres opłacania składek wynosi 30 lat.

źródło: gov.pl;infor.pl;KRUS

Napisz komentarz

3.2 19 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jadwiga Kłos
Jadwiga Kłos
7 miesięcy temu

Po 21 latach płacenia KRUS dodatek do emerytury to 296 zł brutto nie wiem jaki jest sens płacenia to są kpiny

Lukasz
Lukasz
7 miesięcy temu
Reply to  Jadwiga Kłos

Zobacz ty płacisz składkę 4 razy w roku KRUS musi co miesiąc płacic emerytury z czego…

Zofia
Zofia
3 miesięcy temu
Reply to  Lukasz

Wstydź się

Korneliusz
Korneliusz
7 miesięcy temu
Reply to  Jadwiga Kłos

Kpiny to składki „rolnikow”.Nikt nie doi państwa bardziej od rolników i zbowidowcow.

Rolniczka
Rolniczka
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Każdy rolnik chciałby opłacać wyższą składkę, aby otrzymać wyższe świadczenia emerytalne. Niestety nie my jesteśmy decydentami w tym zakresie, nie ma możliwości opłacania wyższej składki! Przecież my rolnicy tego nie ustalamy, więc jakim trzeba być człowiekiem, aby stwierdzić że rolnik” doi państwo”. Po co takie niesprawiedliwe, wredne, złośliwe komentarze?

Minia
Minia
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Gdyby nie zbowidowcy to byś teraz tak nie pierdolil głupot na czacie.

Wiesław
Wiesław
7 miesięcy temu
Reply to  Minia

Prawda, większość życia w ukryciu aby przeżyć. Inni niech za niego walczą i giną.

Danuta
Danuta
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Zapytaj rolnika,ile wynosi jego świadczenie chorobowe,macierzyńskie,ile ma płacone za urlop……itd
A później opowiadaj brednie o dojeniu

Strazak
Strazak
5 miesięcy temu
Reply to  Danuta

Dziś składka ok.7 zł dziennie na ubezpieczenie a za chorobowe dniówka 20zl.i jest rolnik do przodu

Ewa
Ewa
2 miesięcy temu
Reply to  Strazak

Tylko że chorobowe musi być 30 dni, nie krótsze. W ZUS dostajesz kasę za każdy dzień.

Rolas
Rolas
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Pierdol sie gowno place gowno dostaje . Jak mam chorobowe to do staje 20zl n
A dzien a skladke i tak musze zaplacic . To przezyj pajacu aa 20 zl dziennie i zabora skladki tocwyjdzie 200zl na miesiac !!!

Józek
Józek
7 miesięcy temu
Reply to  Rolas

Będziesz mówisz wybiórczo, jak źle to wypominasz że 20 zł , owszem nam dają więcej tyle że biorą dużo w czasie gdy nie chorujemy , niektórzy nigdy nie chorują a brać biorą, więc ty też sobie odkładaj na źle czasy i myśl że ci biorą i dodatkowo w stosunku do nas będziesz miał ta kasę,a my nie, nam tylko biorą

Anett
Anett
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Po pierwsze , nie ustalam składki
Tylko państwo
Po drugie składka uzależniona jest od powierzchni gospodarstwa , natomiast emerytura jest tak sama jak ten co płaciły od 1 ha , czy od 100 ha
To dopiero jest dojenie , tylko czy na pewno państwa 🤔

Jan
Jan
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Jakby nie rolnicy to musiałbyś baranie na ruskie kartoszki liczyć. Cep…

Goja
Goja
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Tylko że rolnik nie bierze L4 nawet jak ma zabieg i dostanie 14 dni na rekonwalescencję to chorobowe mu się nie należy może to zrozumiesz.

Danuta
Danuta
3 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Żeby nie rolnik to byś zdechł z głodu, a i tak zapewne pochodzisz że wsi!!!

Ewa
Ewa
2 miesięcy temu
Reply to  Danuta

Danka nie pitol, rolnik nikomu, nic za darmo nie daje.

Krzysztof
Krzysztof
7 miesięcy temu
Reply to  Jadwiga Kłos

Wysokość składki to też kpina

Józek
Józek
7 miesięcy temu
Reply to  Jadwiga Kłos

Masz rację nie na sensu płacić grosze a wymagać duzo

Mirosław
Mirosław
7 miesięcy temu

Mam dokładnie taką samą sytuację…po 20 latach płacenia składek KRUS dodatek do emerytury z ZUS u to ok 200 zł…a dalej pracuję w gospodarstwie rolnym i chcę lacic składki do 25 lat składkowych …ale mi nie można ..bo już mam 65 lat ….to jest jawne oszustwo i kpina z biednych rolników którzy wcześniej płacili składki ZUS…..

Ewa
Ewa
7 miesięcy temu

Zgadzam się z osobami wcześniej piszacymi, KRUS się po prostu ośmiesza, jak można wykorzystywać biednych ludzi, czegoś tu nie rozumiem, wpłacane były składki i doliczaja do emerytury 12 zł. za rok, co to ma być jałmużna ,jeszcze tym bardziej jak ktoś ma nadal gospodarstwo rolne, jestem w podobnej sytuacji, w końcu może ktoś się ta sprawa zainteresuje.

Kazik
Kazik
4 miesięcy temu
Reply to  Ewa

Mogłeś opłacać ZUS to dlaczego nie oplacales? Bo drogo to masz tyle ile płaciles możesz mieć pretensje do siebie

Krzysztof
Krzysztof
7 miesięcy temu

Dlaczego nie ma laczenia krus i zusu mam19lat w kruzie i 19 lat zus i tak naprawde czarna .agia

Halina
Halina
7 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Czekam kiedy w końcu pomyślą o tych którzy mają całkowitą niezdolność do pracy.i mają najniższą rentę taką jak ci co nigdy nie pracowali .O wszystkich myślą ale o tych najsłabszych nic.A nie mogą dorobić ze względu na stan zdrowia.

Dorota
Dorota
7 miesięcy temu
Reply to  Halina

Tak zgadzam się z Pani wypowiedzią-popieram bo też jestem w takiej sytuacji.

ewa
ewa
7 miesięcy temu
Reply to  Dorota

teraz nie trzeba jyz przepisywać żeby brać emeryturę

Józek
Józek
7 miesięcy temu
Reply to  Halina

Taki młody i już myślisz o emeryturze?

Małgorzata
Małgorzata
7 miesięcy temu

Ja opłacałam składkę KRUS 35 lat .Obecnie jestem na ręcie rolniczej i dostaję 1099zł, ponieważ jeszcze nie przepisałam gospodarstwa i nie mam wieku emerytalnego.

Marek
Marek
7 miesięcy temu
Reply to  Małgorzata

Oddaj w dzierżawę czesc pola , żeby było poniżej 1h i będzie więcej .

Korneliusz
Korneliusz
7 miesięcy temu
Reply to  Marek

I to są te wasze świńskie kombinacje.Dzialkowcy produkują więcej niż „rolnicy” jednohektarowi

Strazak
Strazak
5 miesięcy temu
Reply to  Małgorzata

Od czerwca nie ma obowiązku przekazywania ziemi
.Po osiągnięciu wieku otrzymasz emeryturę i nie musisz opłacać już składek.

Korneliusz
Korneliusz
7 miesięcy temu

Żeby było.sprawiedliwie ZUS przyłączyć do KRUS .Pazernosc „rolnikow” nie ma granic.

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Popieram zlikwidować ZUS , to pazerność zus nie zna granic Widział kto rolnika na L4

Rolniczka
Rolniczka
7 miesięcy temu
Reply to  Korneliusz

Niestety, głupota ludzka również nie zna granic.

Rolniczka
Rolniczka
7 miesięcy temu
Reply to  Rolniczka

Wszyscy co te głupoty piszą o rolnikach nie maja w ogóle pojecia o pracy rolnika a kto im broni robic na gospodarce nie pójdą wtedy po 8 godz pracy na spacery czy do kawiarni albo na wycieczki tak jak to robią pracując w zakładzie żeby nie ten rolnik to jeślibyście kostkę w miastach albo to świństwo sprowadzane z innych krajów a dlaczego tak idą na rynek po maselko serek jajka wiejskie ogarnijcie się i nie róbcie z rolników złodzieja w państwie

Wiktor
Wiktor
7 miesięcy temu

Podawanie kwoty brutto to tworzenie mętnej wody, ta kwota jest istotna dla pracodawcy, być może w finansach państwa, dla Kowalskiego wymierna i istotna jest kwota netto. W artykule czytamy, że w 2024r. minimalna emerytura wyniesie 1623,28zł netto a w następnych akapitach 1605,44zł brutto.
I tak się robi wodę z mózgu.

Łukasz
Łukasz
7 miesięcy temu

Pokażcie mi rolnika co symuluje choroby, przeciąga zwolnienia itd. Po miesiącu chorowania dostanę 20zł na dzień to szybko zdrowieję, marne składki marne świadczenia.

Kaz
Kaz
7 miesięcy temu

A czy ktoś wie że kiedyś rolnicy nie mieli emerytur i żyli a mieszczuch co zdechł by

Szymon
Szymon
4 miesięcy temu

Raz Pani pisze,że „Po przeprowadzonej waloryzacji, najniższa emerytura rolnicza wyniesie 1783,82 zł brutto” a na końcu ” od 1 marca 2024 roku, emerytura rolnicza KRUS wzrośnie do 1605,44 zł brutto. Coś tu nie tak!
Może to pierwsze to emerytura z ZUS?

Zofia
Zofia
3 miesięcy temu

Witam, mój mąż ma pracy ok 30 lat. Kiedy odszedł z tego świata to był na KRUS 18 miesięcy. Jak mi wyliczą rentę, emeryturę wdowią. Mój mąż nie był na emeryturze .

Zofia
Zofia
3 miesięcy temu

Tusk gdzie nos nie wsadzi tam dzieli Polaków. To jest fałszywy człowiek.

Ewa
Ewa
2 miesięcy temu
Reply to  Zofia

Nikt nigdy nikogo tak nie podzielił jak kaczor!

Ela
Ela
2 miesięcy temu

Jeśli chodzi o rolników to my nie jeździmy na wczasy zero urlopu nie mamy wolnych sobót czy niedziel nie wspomnę o świętach zwierzętom nie powiesz dzisiaj musicie sobie radzić same bo ja mam wolne nawet gdy choroba przyciśnie trzeba swoje zrobić zwolnienie to dla emerytów ilu rolników go nie pobiera a płaci całe lata zresztą my na składkę musimy sprzedać coś żeby ją opłacić mimo tego że są ważniejsze finansowe wydatki a w mieście fizycznie nikt tych pieniędzy z kieszeni nie wyciąga nawet ich nie widzi bo robi to pracodawcą i po co się obarczać pretensjami

Krystyna
Krystyna
1 miesiąc temu

Witam, czy po 17latach wyprcowanych mają rentę 178/90g.nalezy się dodatek za wychowanie dzieci?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

44
0
Would love your thoughts, please comment.x