poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Krajowe Dni Pola 2022. Co czeka odwiedzających?

spot_img

Już niedługo odbędzie się III edycja Krajowych Dni Pola! W dniach 11-13 czerwca 2022 r., Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza do Płońska, gdzie będzie można posłuchać i zobaczyć innowacje w produkcji roślinnej.

Co zobaczymy na Krajowych Dniach Pola 2022?

Goście zapoznają się z rozwiązaniami wpisującymi się w cele Europejskiego Zielonego Ładu, m.in. bioróżnorodność gatunkową i odmianową, technologię ochrony roślin w oparciu o prowadzony monitoring występowania agrofagów. Wsparciem dla zainteresowanych będzie „Przewodnik po polu doświadczalnym” opracowany przez specjalistów MODR Warszawa z Działu Technologii Produkcji Rolniczej. Przewodnik informuje o zastosowanych na Polu zabiegach agrotechnicznych, podaje charakterystykę uprawianych odmian roślin rolniczych i dostarcza informacji do wykorzystania w praktyce rolniczej. Na doświadczalnym polu znajdziemy:

 • kolekcja odmian z ponad 30 gatunkami roślin uprawnych na ok. 1000 poletkach;
 • doświadczenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego; Doświadczenia ścisłe w ramach Porejestrowanego Doświadczalnictwa Odmianowego (pszenica jara, pszenica ozima, jęczmień jary, jęczmień ozimy i kukurydza na ziarno);
 • propagowanie niechemicznych metod zwalczania agrofagów;
 • poletko kwietne (rośliny miododajne);
 • prezentacja systemów nawadniania upraw;
 • namiot tematyczny „Rolnictwo ekologiczne, ochrona środowiska” – zlokalizowany przy poletku z ziemniakami, na którym zaprezentowane będą niechemiczne metody zwalczania szkodników;
 • pokazy pobierania prób glebowych prowadzone przez Krajową Stację Chemiczno – Rolniczą w Warszawie;
 • prezentacja sposobów zastosowania dronów w rolnictwie;
 • pokazy sprzętów rolniczych.

W ramach zadań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), uruchomiamy stoisko Instytutów Naukowo-Badawczych i uczelni wyższych we wspólnym namiocie, pod hasłem „Nauka polska a innowacje w rolnictwie”. Spotykać się w nim będą: rolnicy, naukowcy, wystawcy, przedsiębiorcy, studenci i uczniowie kierunków rolniczych.

Dzień Młodego Rolnika

Biorąc pod uwagę, że od młodych rolników zależy przyszłość rolnictwa, w tym m.in. produkcja żywności na całym kontynencie oraz zwiększenie konkurencyjności polskiego rolnictwa w Europie czy na świecie. Dziś w Polsce jedynie kilkanaście procent mieszkańców gospodarstw rolnych to osoby poniżej 35 roku życia. W Europie 11 proc. gospodarstw rolnych prowadzoną rolnicy w wieku poniżej 40 lat. Czego potrzeba, aby młodych rolników na wsi było więcej? Jak stworzyć taki agromodel, który w przyszłości pozwoli na sprawne, bezpieczne, dochodowe i stabilne finansowo, funkcjonowanie sektora rolnego w Polsce. Może takie pomysły powstaną podczas trzeciego dnia Krajowych Dni Pola, który pod hasłem „Dzień Młodego Rolnika” dedykowany jest właśnie wkraczającym w dorosłe życie i podejmującym decyzje zawodowe młodym ludziom. 

Podczas Krajowych Dni Pola zaprezentowane zostaną doświadczenia polowe, które pomagają w transferze wiedzy naukowej do praktyki, upowszechnianiu nowości hodowlanych i technologicznych czy środków produkcji dla rolnictwa. W studiu będą odbywały się lekcje online, a w wykładach studyjnych będą mogli wziąć udział zaproszeni do studia uczniowie klas rolniczych. Ponadto uczniowie oraz studenci odbędą spotkania ze specjalistami, zapoznają się z aplikacją e-DWIN oraz wezmą udział w części wystawienniczej – prezentującej wystawę ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej.

Dodatkowo degustacje, wystawy i indywidualne doradztwo!

Oprócz innowacji odwiedzających czeka szereg innych atrakcji. Podczas Krajowych Dni Pola skorzystać będzie można z:

 • prezentacji i degustacji zdrowej i bezpiecznej żywności;
 • prezentacji dokonań rolnictwa ekologicznego na Mazowszu;
 • promocji pszczelarstwa;
 • tematycznych paneli dyskusyjnych z udziałem specjalistów branżowych i rolników;
 • wystaw zwierząt hodowlanych (konie, bydło mleczne);
 • wystaw ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej;
 • indywidualnego doradztwa fachowego specjalistów MODR Warszawa i kiermaszów wydawnictw;
 • prezentacji dziedzictwa kulturowego i kulinarnego wsi mazowieckiej;
 • pokazów praktycznych, warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych prowadzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich: namiot „Koła Gospodyń Wiejskich”, namiot „Tradycja i rękodzieło”; kiermaszu kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych;
 • podsumowania konkursu „Hit Targowy 2022”;
 • podsumowania konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo” – KRUS;
 • podsumowania konkursu „Najciekawsze Stoisko 2022”.

MODR serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych wydarzeniem, przede wszystkim rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z całego kraju, do udziału w Krajowych Dniach Pola 2022 w Płońsku. Wydarzenie oglądać będzie można na żywo na FB MODR, Youtube MODR oraz w relacjach reporterów TVP3. a także słuchać w Radiu dla Ciebie.

A wy jakie macie plany na czerwcowy weekend? Wybieracie się na Krajowe Dni Pola do Płońska? Dajcie znać!

źródło: modr.mazowsze.pl
Zdj: pixabay

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x