Co znajdziesz w artykule?
Już niedługo odbędzie się III edycja Krajowych Dni Pola! W dniach 11-13 czerwca 2022 r., Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza do Płońska, gdzie będzie można posłuchać i zobaczyć innowacje w produkcji roślinnej.
Co zobaczymy na Krajowych Dniach Pola 2022?
Goście zapoznają się z rozwiązaniami wpisującymi się w cele Europejskiego Zielonego Ładu, m.in. bioróżnorodność gatunkową i odmianową, technologię ochrony roślin w oparciu o prowadzony monitoring występowania agrofagów. Wsparciem dla zainteresowanych będzie „Przewodnik po polu doświadczalnym” opracowany przez specjalistów MODR Warszawa z Działu Technologii Produkcji Rolniczej. Przewodnik informuje o zastosowanych na Polu zabiegach agrotechnicznych, podaje charakterystykę uprawianych odmian roślin rolniczych i dostarcza informacji do wykorzystania w praktyce rolniczej. Na doświadczalnym polu znajdziemy:
- kolekcja odmian z ponad 30 gatunkami roślin uprawnych na ok. 1000 poletkach;
- doświadczenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego; Doświadczenia ścisłe w ramach Porejestrowanego Doświadczalnictwa Odmianowego (pszenica jara, pszenica ozima, jęczmień jary, jęczmień ozimy i kukurydza na ziarno);
- propagowanie niechemicznych metod zwalczania agrofagów;
- poletko kwietne (rośliny miododajne);
- prezentacja systemów nawadniania upraw;
- namiot tematyczny „Rolnictwo ekologiczne, ochrona środowiska” – zlokalizowany przy poletku z ziemniakami, na którym zaprezentowane będą niechemiczne metody zwalczania szkodników;
- pokazy pobierania prób glebowych prowadzone przez Krajową Stację Chemiczno – Rolniczą w Warszawie;
- prezentacja sposobów zastosowania dronów w rolnictwie;
- pokazy sprzętów rolniczych.
W ramach zadań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), uruchomiamy stoisko Instytutów Naukowo-Badawczych i uczelni wyższych we wspólnym namiocie, pod hasłem „Nauka polska a innowacje w rolnictwie”. Spotykać się w nim będą: rolnicy, naukowcy, wystawcy, przedsiębiorcy, studenci i uczniowie kierunków rolniczych.
Dzień Młodego Rolnika
Biorąc pod uwagę, że od młodych rolników zależy przyszłość rolnictwa, w tym m.in. produkcja żywności na całym kontynencie oraz zwiększenie konkurencyjności polskiego rolnictwa w Europie czy na świecie. Dziś w Polsce jedynie kilkanaście procent mieszkańców gospodarstw rolnych to osoby poniżej 35 roku życia. W Europie 11 proc. gospodarstw rolnych prowadzoną rolnicy w wieku poniżej 40 lat. Czego potrzeba, aby młodych rolników na wsi było więcej? Jak stworzyć taki agromodel, który w przyszłości pozwoli na sprawne, bezpieczne, dochodowe i stabilne finansowo, funkcjonowanie sektora rolnego w Polsce. Może takie pomysły powstaną podczas trzeciego dnia Krajowych Dni Pola, który pod hasłem „Dzień Młodego Rolnika” dedykowany jest właśnie wkraczającym w dorosłe życie i podejmującym decyzje zawodowe młodym ludziom.
Podczas Krajowych Dni Pola zaprezentowane zostaną doświadczenia polowe, które pomagają w transferze wiedzy naukowej do praktyki, upowszechnianiu nowości hodowlanych i technologicznych czy środków produkcji dla rolnictwa. W studiu będą odbywały się lekcje online, a w wykładach studyjnych będą mogli wziąć udział zaproszeni do studia uczniowie klas rolniczych. Ponadto uczniowie oraz studenci odbędą spotkania ze specjalistami, zapoznają się z aplikacją e-DWIN oraz wezmą udział w części wystawienniczej – prezentującej wystawę ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej.
Dodatkowo degustacje, wystawy i indywidualne doradztwo!
Oprócz innowacji odwiedzających czeka szereg innych atrakcji. Podczas Krajowych Dni Pola skorzystać będzie można z:
- prezentacji i degustacji zdrowej i bezpiecznej żywności;
- prezentacji dokonań rolnictwa ekologicznego na Mazowszu;
- promocji pszczelarstwa;
- tematycznych paneli dyskusyjnych z udziałem specjalistów branżowych i rolników;
- wystaw zwierząt hodowlanych (konie, bydło mleczne);
- wystaw ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej;
- indywidualnego doradztwa fachowego specjalistów MODR Warszawa i kiermaszów wydawnictw;
- prezentacji dziedzictwa kulturowego i kulinarnego wsi mazowieckiej;
- pokazów praktycznych, warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych prowadzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich: namiot „Koła Gospodyń Wiejskich”, namiot „Tradycja i rękodzieło”; kiermaszu kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych;
- podsumowania konkursu „Hit Targowy 2022”;
- podsumowania konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo” – KRUS;
- podsumowania konkursu „Najciekawsze Stoisko 2022”.
MODR serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych wydarzeniem, przede wszystkim rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z całego kraju, do udziału w Krajowych Dniach Pola 2022 w Płońsku. Wydarzenie oglądać będzie można na żywo na FB MODR, Youtube MODR oraz w relacjach reporterów TVP3. a także słuchać w Radiu dla Ciebie.
A wy jakie macie plany na czerwcowy weekend? Wybieracie się na Krajowe Dni Pola do Płońska? Dajcie znać!
źródło: modr.mazowsze.pl
Zdj: pixabay