czwartek, 22 lutego, 2024

KOWALCZYK: Nie ma już niekontrolowanego zboża przewożonego z Ukrainy

spot_img

Henryk Kowalczyk z przedstawicielami Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność Rolników Indywidualnych rozmawiał niedawno o sytuacji na rynku zbóż, Zielonym Ładzie, Funduszu Gwarancji Rolnych, sytuacji na rynku nawozów i na wiele innych. 

kolej_zboże_Ukraina
zdj:Archiwum AP

Kontrole zboża i przewóz zboża z Ukrainy

Wicepremier Henryk Kowalczyk odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku zbóż zapewniał, że nie ma już niekontrolowanego zboża przewożonego z Ukrainy. Dodał również , że od listopada nie ma już w imporcie kategorii zboża technicznego, ilość przewożonego zboża z Ukrainy diametralnie się zmniejszyła,  a wiele transportów zostało wycofanych. Rolnicy natomiast wskazują na zupełnie inną, odbiegającą od słów ministra sytuację.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział także, że od 2023 roku wwożone zza wschodniej granicy zboże będzie badane na wejściu do Polski w kierunku pozostałości pestycydów. Poinformował, że zostały już zakupione chromatografy, specjalne do wykonywania takich analiz. Wicepremier zapewnił, że pozostaje w stałym kontakcie z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim.

“Rozmawiamy m.in. o wprowadzeniu deklaracji tranzytowej dla zbóż z obowiązkowym określeniem końcowego odbiorcy transportu, tak aby dokładnie było określone, kto komu sprzedaje zboże i gdzie ma zostać dostarczone” – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Poinformował również, ze w połowie stycznia rozpoczyna rozmowy z ministrami rolnictwa krajów UE w celu wypracowania nowych rozwiązań w zakresie eksportu produktów rolno spożywczych z Ukrainy

“Sprawa eksportu zboża z Ukrainy będzie na mój wniosek omawiana 30 stycznia na posiedzeniu unijnej Rady Ministrów Rolnictwa. Obecnie obowiązujące przepisy eksportowe będą obowiązywać do maja 2023 roku” – poinformował szef resortu rolnictwa.

Zielony Ład i Fundusz Gwarancji Rolnych

Wicepremier Kowalczyk, odpowiadając na pytania rolników przypomniał, że Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zgłosiła zastrzeżenia do przedstawionych przez Komisję Europejską propozycji Zielonego Ładu.  Dzięki interwencji obowiązek ugorowania został zawieszony, a o ograniczaniu stosowania nawozów i środków ochrony roślin dyskusje w dalszym ciągu trwają. Odnosząc się do Funduszu Gwarancji Rolnych szef resortu rolnictwa poinformował, że projekt ustawy o został złożony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i dodał, że w ciągu 2-3 miesięcy powinien on zostać wdrożony. Wicepremier zaznaczył, że projektowany Fundusz Gwarancji Rolnych będzie działał na zasadzie funduszu celowego.

Co z cenami nawozów? “Obniżenie cen nawozów do wysokości  2,5 tys. zł/t jest nierealne” 

“Ceny gazu spadły, co wpłynęło na obniżenie cen nawozów do wysokości średnio ok. 3,5 tys. zł/t. Jednak przy obecnych cenach gazu obniżenie cen nawozów do wysokości  2,5 tys. zł/t jest nierealne” – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

Poinformował również, że trwają prace nad systemem wsparcia, który wpłynąłby na obniżenie kosztów produkcji nawozów, a przez to także na ceny ich sprzedaży.

Krajowa Grupa Spożywcza zostanie poszerzona?

Rozmawiając z przedstawicielami rolników wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, że będzie prowadził rozmowy, aby rozszerzyć zakres działań Krajowej Grupy Spożywczej nie tylko na rynku zbóż, ale także na innych rynkach.

Ile z tych obietnic zostanie spełnione? Przekonamy się w przyszłości.

źródło:MRIRW

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x