środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Korzenie pod lupą. Czy można zwiększyć ich efektywność?

spot_img

Korzenie odgrywają kluczową rolę w wydajności roślin. Poprawa efektywności wykorzystania składników odżywczych i wody przez systemy korzeniowe ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Zespół naukowców kierowany przez  Texas A&M AgriLife wykorzystał obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) do badania korzeni roślin w celu opracowania upraw z silniejszymi i głębszymi systemami korzeniowymi.

Nieinwazyjny obraz korzeni 

Do tej pory obrazowanie korzeni w glebie stanowiło wyzwanie, ponieważ gleba jest złożona, zawiera ciała stałe, wilgoć i korzenie. Nowatorski system fenotypowania korzeni oparty na MRI pozwala na zobrazowanie korzeni rosnących w glebach rolniczych i ich scharakteryzowanie. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, takich jak wykopy, rdzeniowanie gleby i wykopywanie korzeni zastosowana technika pozwala na zbieranie obrazów korzeni bez uszkadzania roślin. Z perspektywy ulepszania upraw ta jest niezbędna do skutecznego przesiewania plazmy zarodkowej upraw pod kątem określonych genotypów z ulepszonymi systemami korzeniowymi.

Technologia na miarę XXI w.

Stworzone przez naukowców narzędzie pozwala wyodrębnić ilościowe informacje o cechach korzeni, a dane te dalej mogą posłużyć do wyboru idealnych cech roślin. Ma to również duże znaczenie chociażby w programach hodowlanych. Jak zapewniają twórcy systemu w przyszłości będzie miał on również możliwość trójwymiarowego obrazowania zawartości wody w glebie. Cóż, nie od dziś wiadomo, że zdrowie i wzrost systemu korzeniowego ma głębokie konsekwencje dla przyszłości rolnictwa i w tym tez również naszej. Działania takie jak te opisane powyżej 

Niestety może nadejść moment, w którym nasza planeta nie będzie już w stanie produkować wystarczającej ilości żywności dla wszystkich. Miejmy nadzieję, że społeczność naukowa, pomoże tego uniknąć, opracowując takie systemy jak ten opisany powyżej, który pozwali na lepsze przystosowane do suszy i sekwestrację CO2 roślin.

Źródło: agrilifetoday.tamu.edu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x