środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Protest AGRO-Unii w gorącej atmosferze

spot_img

Dziś (4 sierpnia br.), po godzinie 8.00, na Drodze Krajowej nr 12, przy zjeździe na trasę S8, nieopodal miejscowości Rękoraj pod Piotrkowem Trybunalskim, rozpoczął się pierwszy z dwóch kolejnych rolniczych protestów, które w ubiegłym tygodniu zapowiedział Michał Kołodziejczak, Lider Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia. 

Ostre słowa o politykach

– Po co tu dziś jesteśmy?! Po to by pokazać jak źle się dzieje w polskim rolnictwie! Politycy nic dla rolników nie robią! Rolnicy, a szczególnie hodowcy sprzedają poniżej kosztów produkcji. Każdego dnia bankrutują gospodarstwa, a oni przyznają sobie podwyżki! Podwyżki należą się pielęgniarkom! Wolne weekendy należą się pracownikom hipermarketów! Natomiast rolnikom, a szczególnie hodowcom trzody, bydła i drobiu, należy się po prostu pomoc! Natomiast politycy są jak te wszy! Po prostu żrą i nie robią nic! I to się musi zmienić!– tymi ostrymi słowami rozpoczął dzisiejszy protest Lider AGRO-Unii Michał Kołodziejczak.  

Fatalna sytuacja w rolnictwie  

Niezadowolenie rolników dotyczy min. fatalnej sytuacji ekonomicznej w wielu rolniczych branżach, a szczególnie w hodowli trzody chlewnej, drobiu, czyli w branżach dotkniętych przez ASF i grypę ptaków (HPAI). Swoje poważne problemy mają też hodowcy bydła. 
Rolnicy zarzucają również Rządowi, a szczególnie Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzowi Pudzie, bierność i brak organizacji odpowiedniego finansowego i systemowego  wsparcia dla rolników i mieszkańców wsi.   

Protestujący działacze i sympatycy AGRO-Unii mają również  żal do Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego o to, że unika rozmów z nimi o palących problemach współczesnego rolnictwa. 

Czy wyjdą też jutro?

Protesty w dniu jutrzejszym (5 sierpnia br.), rolnicy uzależniają od postawy Rządu Mateusza Morawieckiego. Jeśli więc Rząd nie podejmie rozmów z protestującymi, to rolnicy zablokują strategiczne rondo pod Piotrkowem Trybunalskim na skrzyżowaniu miejscowej autostrady i drogi S8. Protesty to część szerszych działań AGRO-Unii mających zwrócić uwagę władz na problemy polskiego rolnictwa.

Zapraszamy do naszych wideorelacji z przebiegu protestu.

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x