Czy potwierdzą się wyniki gdańskich naukowców?
Od jakiegoś czasu docierają do nas informacje o potwierdzeniu występowania koronawirusa na fermach norek w Europie. Przypadki Covid-19 u norek potwierdzono już m.in. w: Szwecji, Grecji, Holandii, Danii i Francji. Teraz problem ten zaczyna dotyczyć Polski.
Dowodem tego jest decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zlecająca pilne pobranie próbek od rezprezentatywnej grupy zwierząt na jednej z ferm w województwie pomorskim. Próbki bezzwłocznie zostaną przebadane w certyfikowanym laboratorium Instytutu Weterynaryjnego PIB w Puławach.
Osiem zakażonych zwierząt
Wcześniej pojawiły się sygnały o tym, że na jednej z ferm hodowlanych w woj. pomorskim potwierdzono 8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek.
O wykryciu pierwszych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych poinformował Gdański Uniwersytet Medyczny. Patogen wykryli naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z lekarzami weterynarii.
Dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Naukowcy potwierdzili zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u ośmiu osobników.
Jak nastąpiła infekcja?
To pierwsze w Polsce przypadki potwierdzonego zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy chcą teraz ustalić pochodzenie patogenu oraz porównać go ze znanymi dotąd sekwencjami.
„Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt. Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2” – wyjaśniono w komunikacie uniwersytetu.
Możliwe przenoszenie z człowieka?
Zdaniem gdańskich naukowców uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. Badania trójmiejskich uczonych potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych.
Co będzie dalej?
Przypomnijmy, że na wiadomość o wystąpieniu koronawirusa na fermach norek w Danii, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda powołał specjalny zespól nadzoru. Zobowiązał też Głównego Lekarza Weterynarii do podjęcia działań w celu rozpoznania sytuacji w kraju. Jakie będą decyzje i działania władz w przypadku potwierdzenia badań gdańskich naukowców jeszcze nie wiadomo. Do tematu z pewnością powrócimy.
Źródła: Gdański Uniwersytet Medyczny, MRiRW
Foto: Wikipedia