środa, 8 lutego, 2023

Kontrole w hipermarketach – umowy i terminy pod lupą UOKiK

spot_imgspot_img
-REKLAMA-spot_img

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął serię postępowań, których celem jest sprawdzenie czy największe podmioty z sektora rolno-spożywczego płacą na czas rolnikom, dostawcom i innym kontrahentom. Urząd zbada również, czy polityki handlowe i cenowe nie zmieniły się w okresie epidemii. Szczególnie jeśli zmiany będą niekorzystne dla mniejszych kontrahentów.

 

Zobowiązanie do wyjaśnień

Wyjaśnienia w tym zakresie złożyć musi blisko 100 przedsiębiorców – działających w Polsce sieci handlowych oraz największych producentów w branżach mięsnej, mleczarskiej, przetwórstwa owoców, warzyw, zbóż i roślin oleistych.

 

– W czasie epidemii zapotrzebowanie na żywność znacząco nie zmalało, dlatego tak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie sektora rolno-spożywczego – wyjaśnia Prezes UOKiK. – Bardzo ważne jest zachowanie płynności finansowej przez podmioty na każdym szczeblu łańcucha dostaw żywności. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski wymaga dotrzymania terminów płatności pomiędzy kontrahentami, podobnie zapewnienia przejrzystych warunków umów i niewykorzystywania obecnej sytuacji do wywierania presji na mniejszych dostawców. Zweryfikujemy w tym zakresie praktyki największych graczy rynkowych tak, aby zadbać o uczciwe relacje handlowe pomiędzy nimi.

https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-6miesiecy/

Żelazne terminy rozliczeń

Jak mówią przepisy, maksymalny czas na uregulowanie zobowiązania nie powinien być dłuższy niż 60 dni od dostawy towaru lub doręczenia faktury. Jeśli jednak w umowie przewidziano krótszy czas na dokonanie zapłaty, to jest on wiążący. Natomiast po upływie terminu umownego lub też przewidzianego w przepisach prawa dostawcy przysługują odsetki.

 

Postępowania w sprawie

Postępowania wszczęte przez Prezesa UOKiK prowadzi się w oparciu o zapisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Toczą się one w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Chodzi o  sprawdzenie, w jaki sposób najwięksi przedsiębiorcy wywiązują się z obowiązku zapłaty dostawcom, a także o to czy nie stosują oni innych form wykorzystywania przewagi względem mniejszych podmiotów. W razie wykrycia takich praktyk priorytetem jest ich sprawna eliminacja z rynku.

 

– Szczególnie teraz od większych przedsiębiorców oczekuje się większej odpowiedzialności za kontrahentów – podkreśla Prezes Chróstny. – Mają oni w tym w tej sytuacji dużo większe możliwości sprawnego funkcjonowania na rynku niż inne branże gospodarki. Natomiast zależność mniejszych podmiotów może rodzić pokusę presji dla osiągnięcia dodatkowych korzyści ekonomicznych ze strony większych graczy. A na to nie można się zgodzić!

 

W najbliższych tygodniach UOKiK zweryfikuje zachowania przedsiębiorców na rynku rolno-spożywczym. Działania Urzędu mają uregulować przepływy pomiędzy przedsiębiorcami, a ewentualne niedozwolone praktyki zostaną niezwłocznie wyeliminowane. Jednak bez sięgania po środki administracyjne. UOKiK zachęca też przedsiębiorców do dobrowolnej weryfikacji swoich praktyk w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji.

Apel o zgłaszanie nieprawidłowości

UOKiK zwrócił się też do najbardziej zainteresowanych z następującym apelem:

„Przedsiębiorco, rolniku! Jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent zmienił warunki współpracy na twoją niekorzyść lub nie płaci ci w terminie – zawiadom UOKiK. Napisz na adres przewaga@uokik.gov.pl.Poinformuj nas o nieprawidłowościach i opisz dokładnie praktykę, a także wskaż przedsiębiorcę, ze strony którego jej doświadczyłeś. Dzięki temu będziemy mogli szybko zająć się sprawą i wyeliminować nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej – twoje dane nie zostaną ujawnione.”

Dodajmy, że w ostatnich trzech latach UOKiK podjął ponad 100 interwencji w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Większość skutkowała szybką zmianą warunków dostaw produktów rolnych i spożywczych, w tym w szczególności, skróceniem terminów zapłaty.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: UOKiK
Foto: Pixabay

Powołano specjalne zespoły do kontrolowania nadużyć cenowych

spot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,430FaniLubię
10,000ObserwującyObserwuj
17,100SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników