wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Kontrakty na zboża i soję drożały w minionym tygodniu – rzut oka na wykresy

spot_img

Od wielu tygodni notowaniami zbóż i oleistych rządzi pogoda w Ameryce Południowej. Do tego doszły obawy o przyszłą podaż ziarna z basenu Morza Czarnego. W tym sezonie światowe bilanse zbóż i nasion oleistych są mocno napięte ze względu na rekordowe spożycie. W tej sytuacji nie może dziwić duża zmienność na rynku z tendencją do wzrostów cen soi i kukurydzy. Sucha i gorąca pogoda w Argentynie, południowej części Brazylii i w Paragwaju (efekt La-Nina) przekłada się na systematyczne cięcia oczekiwań zbiorów soi i kukurydzy u głównych producentów i eksporterów tych towarów. W minionym tygodniu swoje prognozy opublikował Amerykański Departament Rolnictwa, które wsparły wyceny kontraktów na soję i kukurydzę. W piątek notowaniami surowców rządziły emocje związane z eskalacją napięcia na linii Zachód-Rosja. Wojna, a raczej jej decydujący etap (konflikt Rosji z Ukrainą trwa od 8 lat) wydawała się w przekazach medialnych  się nie do uniknięcia. Padły nawet daty (najbliższa środa), a rządy większości państw wezwały swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy.

Na wzrost napięcia najbardziej zareagowała w piątek ropa (Rosja jest drugim producentem tego surowca na świecie), której notowania wzrosły ponad 3% do poziomów niewidzianych od 2014 roku. Podobną skalę wzrostu odnotowała tego dnia pszenica, ponieważ Rosja i Ukraina są w czołówce eksporterów tego zboża (w poprzednim sezonie odpowiadały za blisko 30% światowego eksportu pszenicy). Notowania kukurydzy i nasion i oleistych (wyjątek canola) również rosły w końcówce tygodnia. Pozwoliło to na powrót amerykańskiej soi w okolice, a kukurydzy na 8-miesięczny szczyt.

Skala piątkowych wzrostów nie świadczyła jednak jeszcze o panice, która zapewne zapanuje, jeśli Rosjanie wkroczą lub ostrzelają terytorium Ukrainy.

Okresowe zmiany notowań (zamknięcie z 11.02.2022):

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 11.02.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Eurnext Paryż,
CBoT

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x