środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kontrakty na zboża i oleiste drożały w minionym tygodniu

spot_img

Zmienność na giełdowym rynku zbóż i oleistych pozostaje duża. Notowania obu unijnych zbóż i rzepaku oraz amerykańskiej pszenicy odbiły w górę na początku minionego tygodnia (kończącego się 26.08.2022) ze swoich często wielomiesięcznych minimów zaliczonych wcześniej. Kolejne dni przyniosły konsolidację (ruch boczny) z naprzemiennymi wzrostami i spadkami. Wszystkie wymienione wyżej kontrakty odrobiły sporą część przeceny z tygodnia poprzedzającego.

Presja wynikająca z rosnącego eksportu ukraińskich i rosyjskich zbóż równoważona jest malejącymi szacunkami zbiorów unijnej kukurydzy i słonecznika. W przypadku kukurydzy FranceAgrimer ponownie obniżył swoją ocenę krajowych zasiewów do 47% uznanych za dobre do doskonałych, w porównaniu do 50% tydzień wcześniej. W Europie nadal utrzymuje się deficyt wody, co zagraża wschodom ozimego rzepaku.

W trendzie wzrostowym pozostawała w minionym tygodniu amerykańska kukurydza i soja. Cotygodniowe raporty o stanie upraw pokazały pogorszenie kondycji amerykańskich zasiewów kukurydzy i w minimalnym zakresie soi. W piątek (26.08.2022) zakończył się coroczny przegląd głównych obszarów amerykańskich zasiewów (Profarmer Tour), który potwierdził złą sytuację w uprawach kukurydzy. Średni plon oszacowany został na 168,1 buszli/akr dla kukurydzy i 51,7 buszli/akr dla soi w porównaniu do 175,4 i 51,9 buszli/akr w ostatnim raporcie USDA.

Konsekwencją tych ocen ma być produkcja kukurydzy szacowana na 349,5 mln ton w porównaniu do 365 mln ton prognozowanych w raporcie USDA.

Produkcja soi szacowana jest po Profarmer Tour na 123,4 mln ton (poziom zgodny sierpniową prognozą USDA). Ceny soi są jednak nadal wspierane przez dobry popyt międzynarodowy.

Okresowe zamiany notowań kontraktów futures:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 26.08.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CboT, Euronext-Paryż, USDA, KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x