poniedziałek, 24 lutego, 2025

Kontrakty giełdowe na rzepak drożały w skali tygodnia, a seria na nowy zbiór była najdroższa w historii

spot_img

Na giełdzie w Euronext-Paryż kontrakty na rzepak potaniały w piątek (21.02.2025) o ok. 3 euro, do odpowiednio 530,25 eur/t z dostawą w maju (stary zbiór) i do 499,75 eur/t z dostawą w sierpniu (nowy zbiór). Jednak w skali tygodnia kończącego się 21-go lutego rzepak ze starego zbioru podrożał o 3,5 eur/t (0,7%), a seria na nowy zbiór zyskała w tym czasie o prawie 7 eur/t.

Pierwszy raz rzepak z nowego zbioru przekroczył w minionym tygodniu poziom 500 eur/t

W miniony czwartek cena sierpniowej serii rzepaku wspięła się na historyczny szczyt – 502,75 eur/t (cena zamknięcia).

O ile stary zbiór rzepaku pozostaje w kilkumiesięcznym szerokim trendzie bocznym wokół 525 eur/t, to seria sierpniowa (nowy zbiór) porusza się od połowy grudnia w trendzie wzrostowym, odrabiając stopniowo straty w wycenie w stosunku do starych nasion.

Ceny unijnego rzepaku korzystają ze wzrostu notowań kanadyjskiej canoli i oleju palmowego

Notowania unijnego rzepaku nadal podążają śladem kanadyjskiego rzepaku, którego ceny osiągnęły nowy, ponad roczny szczyt podczas czwartkowej sesji, w reakcji na wciąż bardzo dynamiczne wskaźniki eksportu.

Olej palmowy również kontynuował w minionym tygodniu wzrosty na giełdzie malezyjskiej, pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych dla produkcji w Azji Południowo-Wschodniej i zwiększonego zużycia w przemyśle biodiesla w Indonezji. Warto przypomnieć, że od marca wchodzie w Indonezji w życie obowiązek stosowania 40% domieszki oleju palmowego w oleju napędowym, a od 2026 roku ma on wzrosnąć do 50%.

Jeśli chodzi o soję, warunki klimatyczne w Argentynie również znalazły się w centrum uwagi ze względu na kolejny krytyczny wzrost temperatur w kraju. Ceny amerykańskiej soi wzrosły lekko (0,3%) w skali tygodnia również pod wpływem silnej sprzedaży eksportowej i oczekiwanego spadku areału w USA, na rzecz kukurydzy.

W poniedziałek w połowie sesji w Paryżu notowaniach i unijnego rzepaku (też canoli i soi) dominuję spadki (widoczne na wykresach poniżej).

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

Rzut oka na wykresy

Giełda Matif – stary i nowy zbiór rzepaku (kolor żółty) w eur/t

Giełda Winnipeg – canola (cad/t)

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x