czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Konsultacje projektu ustawy

spot_img

Od dłuższego czasu władze Prawa i Sprawiedliwości wdrażają  szereg inicjatyw zmierzających do konsolidacji zależnych od Rządu elementów gospodarki oraz rynku rolno-spożywczego. Pisaliśmy już wiele o pracach nad tworzeniem Polskiej Grupy Spożywczej w oparciu o spółki z udziałem Skarbu Państwa, a także o wsparciu i udziale władz państwowych przy tworzeniu i rozwoju giełdy towarów rolnych tzw.  „Platformy Żywnościowej”. Teraz natomiast do publicznych konsultacji trafił projekt zmiany Ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki którym, jeśli wejdą one w życie, instytucja ta zyska możliwość zakładania spółek i nabywania udziałów. Kolejny cel nowelizacji ustawy to tzw. „urynkowienie” wynagrodzeń.

Spółki prawa handlowego 

W uzasadnieniu projektu zmian w Ustawie o ARiMR zapisano m.in., że Agencja po analizie przedsięwzięcia dla którego zakładana będzie spółka oraz po uzyskaniu zgody organu nadzorującego, czyli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zyska możliwość tworzenia spółek w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych.

Do korzyści wynikających z możliwości zakładania spółek w takim trybie zaliczono m.in. zapewnienie świadczenia przez nowe spółki wysokiej jakości wyspecjalizowanych usług na rzecz ARiMR. Sztandarowym przykładem uzasadniającym sensowność zmian ma być budowa, rozbudowa i unowocześnienie systemów informatycznych, co na obecnym etapie jest przedmiotem szczególnych zabiegów Ministerstwa Rolnictwa i ARiMR zmierzających m.in. do integracji internetowych usług dla rolników i rolnictwa. 

W opinii pomysłodawców nowelizacji zastosowanie biznesowych rozwiązań powszechnych w sektorze prywatnym oraz wprowadzenie możliwości zapewnienia zarobków na rynkowym poziomie w sektorze IT przyczyni się do wzrostu jakości obsługi.  

Spółki i doradcy Prezesa

W uzasadnieniu projektu zmian w ustawie proponuje się  utworzenie wyspecjalizowanego podmiotu w formie spółki kapitałowej, a nie jednostki sektora finansów publicznych (co było możliwe w oparciu o dotychczasowe przepisy). Ma to  doprowadzić do tzw. „urynkowienia” wynagrodzeń i uniezależnienia się od podmiotów zewnętrznych przy obsłudze Agencji w zakresie IT. Projekt nowelizacji Ustawy przewiduje też rozszerzenie katalogu stanowisk obsadzanych w drodze powołania o doradców Prezesa ARiMR. W takim przypadku powołanie ma być równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. 

Jak ocenić zmiany? Czy nowe rozwiązania po ich przyjęciu przyczynią się do wzrostu jakości usług Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa? Zobaczymy. 
Na obecnym etapie, projekt po publicznych konsultacjach, trafi pod obrady Rady Ministrów (Rządu) RP, a po jej akceptacji nowelizacją zajmie się Sejm i Senat RP. 

Źródło: Kancelaria Rady Ministrów RP
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x