sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Koniec ważnej epoki. Nie będzie już URSUSA

spot_img

Do tej pory chyba nikt z mieszkańców naszego kraju, od wytrawnych znawców rolnictwa po laików w tej dziedzinie, nie wyobrażał sobie rolnictwa bez maszyn z charakterystycznym szyldem URSUS, a jednak… Na naszych oczach marka i firma z ponad 125-letnią tradycją przechodzi do historii. Jest tak ponieważ Sąd Rejonowy w Warszawie właśnie oddalił wniosek o otwarcie postepowania sanacyjnego (uzdrowienie, finansowa odnowa) i ogłosił upadłość tej Firmy.

Jak do tego doszło? 

Znana firma, a zarazem ważny producent ciągników i wielu innych maszyn rolniczych od kilku lat zmagała się z problemami finansowymi i próbowała wyjść na prostą. 
Pod koniec ubiegłego roku Firma złożyła wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne. Jednak tego procesu nie udało się przeprowadzić w ciągu czterech miesięcy. W rezultacie, w marcu bieżącego roku, aby uniknąć bankructwazawnioskowano w Sądzie Rejonowym w Warszawie  o otwarcie postępowania sanacyjnego. 

Odnowa kontra upadłość

Równolegle o ogłoszenie upadłości Ursusa wnioskowali główni wierzyciele firmy: Getin Noble Bank i PKO BP. 

Ostatecznie Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość Ursusa. Syndykiem została spółka KGS Restrukturyzacje.Dodajmy, że producent maszyn i urządzeń dla rolnictwa URSUS zamknął zeszły rok ze stratą netto wynoszącą 56,7 mln zł. Postęp jednak był, bo rok wcześniej firma była stratna ponad 80 mln zł.

Wypowiedziano Ursusowi kredyty

Niestety na początku roku spółce wypowiedziano najważniejsze kredyty. Natomiast Agencja Rozwoju Przemysłu nakazała zwrot ponad 15 mln zł. Kilka dni później z podobnym wnioskiem wystąpił mBank. 
Wiele wskazuje na to, że powyższe okoliczności były przysłowiową deską do trumny URSUSA. 

Co się skończyło?

Początki Firmy i marki URSUS sięgają okresu 125 lat. Wiele pokoleń rolników używało maszyn tej marki. Natomiast, do 2012 roku firma występowała pod nazwą POL-MOT Warfama. Była tyła tez ważnym producentem branży motoryzacyjnej z siedzibą w Dobrym Mieście. A po zmianach własnościowych w 2011 spółka powróciła do pierwotnejnazwy URSUS.
Specjalizowała się w produkcji: ciągników, maszyn rolniczych, przyczep, trolejbusów, autobusów i samochodów osobowych z napędem elektrycznym oraz linii technologicznych do produkcji pelletu i biomasy.
Siedziba główna spółki znajdowała się w Dobrym Mieście. Tam też był jeden z dwóch zakładów produkcyjnych (drugi był w Lublinie). Natomiast w Warszawie spółka posiadała biuro. W skład Grupy Kapitałowej Ursus wchodziły spółki: Ursus S.A. oraz spółki zależne: Bioenergia Invest S.A., Ursus sp. z o.o., OBR Moto Lublin sp. z o.o., Ursus d.o.o. Bijeljina. Spółka od grudnia 2007 roku notowana była na warszawskiej giełdzie. Natomiast od 17 listopada 2020 podejmowała próby restrukturyzacji. 

Źródła: portal internetowy Firmy URSUS, portal money.pl, Sąd Rejonowy w Warszawie, 
Foto: portal pokochajursus.pl

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ollo
ollo
2 lat temu

nieprawda,Warfama zdążyła wyprowadzić prawa do marki URSUS tak że niebawem znów zaczną czarować:)

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x