sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Koniec ery dla trzech ważnych substancji czynnych: Ipkonazol, Oksamyl i Benfluralina będą wycofane!

spot_img

Na każdym kroku rolnicy muszą zmierzyć się z coraz większymi wyzwaniami. Lista substancji czynnych, które mogą być stosowane w ochronie roślin, systematycznie się kurczy. Teraz nadszedł czas, aby pożegnać trzy kluczowe substancje: Ipkonazol, Oksamyl i Benfluralina, które dołączyły do rosnącego grona wycofanych z rynku.

Ipkonazol, Oksamyl i Benfluralina będą wycofane

Wycofanie Ipkonazolu

Niedawno producenci zbóż żywili obawy dotyczące wycofania ipkonazolu, substancji czynnej zawartej w zaprawach nasiennych należących do grupy triazoli. Ipkonazol pełni istotną rolę w ochronie roślin przed najpoważniejszymi patogenami w ich wczesnym stadium wzrostu. Jest on składnikiem wielu fungicydów, które posiadają rejestrację w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niestety, obawy te nie okazały się bezpodstawne…

W maju 2023 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze nr 2023/939, które oficjalnie cofnęło zatwierdzenie ipkonazolu jako substancji czynnej, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1107/2009. To oznacza, że ipkonazol nie będzie już dopuszczony do stosowania w środkach ochrony roślin. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązano do wycofania zezwoleń na wprowadzanie do obrotu preparatów zawierających tę substancję najpóźniej do 31 sierpnia 2023 roku.

 Ipkonazol – do kiedy zużyć?

Rozporządzenie wykonawcze Komisji ustaliło również terminy sprzedaży i stosowania środków ochrony roślin zawierających ipkonazol – będą one mogły być sprzedawane i stosowane do dnia 29 lutego 2024 roku. 

Z uwagi na powyższe, ustanowiono terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi powyższa substancja czynna, w następujący sposób:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 31 sierpnia 2023 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 30 listopada 2023 r.;
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 31 sierpnia 2023 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 29 lutego 2024 r.

Wycofanie Oksamylu

Czy można sobie wyobrazić uprawę ziemniaków czy buraków cukrowych bez skutecznego środka ochrony przed szkodnikami glebowymi? Niestety, właśnie to czeka producentów tych roślin, ponieważ oksamyl – jedna z niewielu substancji czynnych, która skutecznie zwalcza te szkodniki – także znalazł się na negatywnej liście Komisji Europejskiej.

Wiosną tego roku, Komisja ogłosiła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2023/741, które zakazuje dalszego stosowania oksamylu w środkach ochrony roślin. To oznacza, że producenci nie będą już mogli korzystać z tej substancji, która dotychczas była nieodłączną częścią walki z agresywnymi szkodnikami glebowymi. Rozporządzenie jasno wskazuje, że oksamyl nie spełnia kryteriów bezpieczeństwa i nie został ponownie zatwierdzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. W rezultacie, państwa członkowskie UE mają obowiązek wycofać zezwolenia na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin zawierających oksamyl. Zgodnie z przepisami, państwa te mają czas do 1 sierpnia 2023 roku.

Oksamyl – do kiedy zużyć?

Wyżej wymienione rozporządzenie ustanowiło terminy sprzedaży i stosowania środków ochrony roślin zawierających substancję czynną oksamyl do dnia 1 listopada 2023 r. Terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi powyższa substancja czynna są następujące:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 sierpnia 2023 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 15 września 2023 r.;
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 sierpnia 2023 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 listopada 2023 r.

Wycofanie Benfluraliny

Ostatni, ale nie mniej istotny – Benfluralina. W Polsce funkcjonują dwa herbicydy oparte na tej substancji: Balan 180 EC i Bonalan 180 EC. Dzięki nim możliwe jest skuteczne zwalczanie chwastów jednoliściennych, ale też niektóre dwuliściennych, w tym komosę białą. Szczególnie sprawdza się w uprawach takich jak sałata, cykoria, endywia, brokuły, kalafior, kapusta brukselska, kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona oraz włoska. 

Niestety, rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/149 z dnia 20 stycznia 2023 roku dotyczące nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej benfluralin, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 w sprawie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin oraz zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz.U. L 20 z 23.1.2023, str. 30—32), jednoznacznie oznajmia, że benfluralina nie jest już dopuszczony do stosowania w środkach ochrony roślin.

Wyżej wymienione rozporządzenie ustanowiło terminy sprzedaży i stosowania środków ochrony roślin zawierających substancję czynną benfluralina do dnia 12 maja 2024 r.

Benfluralina – do kiedy zużyć?

W świetle powyższych zmian, ustalono terminy dotyczące zużycia istniejących zapasów środków ochrony roślin, zawierających powyższą substancję czynną, w sposób następujący:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 12 sierpnia 2023 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 30 kwietnia 2024 r.;
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 12 sierpnia 2023 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 12 maja 2024 r.

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x