czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Wczesne prognozy zapowiadają dużą poprawę w światowym bilansie kukurydzy

spot_img

Jesteśmy dopiero na początku okresu wegetacyjnego kukurydzy na półkuli północnej, stąd prognozy USDA oparte są na tym etapie głównie na areale zasiewów i plonach średnich. Oznacza to, że będą one pod wpływem pogody wielokrotnie korygowane do jesiennych zbiorów.

W swojej kolejnej (drugiej) prognozie na sezon 2023/24  USDA spodziewa się, że globalna produkcja kukurydzy wzrośnie o 6,3% – rok do roku i wyniesie rekordowe 1,223 mld ton. Za gwałtowne odbicie w światowej produkcji odpowiadać mają głównie USA, Argentyna (po katastrofalnej suszy) i Unia Europejska, przy powtórzeniu doskonałych, chociaż o 3 mln ton niższych zbiorów w Brazylii.

Znaczący spadek zbiorów kukurydzy powinna zanotować tylko Ukraina (z 27 do 24,5 mln ton), ale prognoza dla tego kraju wzrosła od maja o 2 mln ton.

Prognoza unijnych (nowych) zbiorów kukurydzy opiewa na 64,3 mln ton (bez zmian od maja) w porównaniu do 53,0 mln ton w obecnym sezonie, a import powinien spaść do 22,5 mln ton z rekordowych 24,5 mln ton w tym sezonie.

Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 oceniana na 1,206 mld ton (+3,7 – r/r) i będzie mniejsza od produkcji.

Prognoza na nowy sezon zapowiada zatem wzrost zapasów globalnych kukurydzy o 21,2 mln ton (+5,5%) do 314,0 mln ton na koniec nowego sezonu (+1,1 mln ton od maja).

Kukurydza w USA (sezon 2023/24)

Prognoza dla amerykańskiej kukurydzy nie uległa dużej zmianie od maja, mimo niekorzystnej na wielu obszarach pogody.

Nadal USDA prognozuje, że krajowe zbiory kukurydzy wzrosną aż o 11% (r/r) do 387,8 mln ton. Ma się to odbyć za sprawą większego areału i lepszych plonów. Wzrost krajowego przerobu i eksportu kukurydzy nie nadąży za wzrostem produkcji. Stąd zapasy końcowe tego zboża w USA powinny zwiększyć się w nowym sezonie aż o 55%.

Warto zauważyć, że w USA aż 43% krajowego zużycia kukurydzy (35% zbiorów) powinna stanowić w nowym sezonie produkcja bioetanolu powszechnie dodawanego do benzyny.

Niewielkie zmiany w prognozie na sezon 2022/23

Trzeba odnotować, że Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł symbolicznie w czerwcu swoje szacunki światowych zbiorów kukurydzy w tym sezonie. Według USDA globalna produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 wyniesie 1,151 mld ton. Prognoza produkcji kukurydzy z czerwca jest wyższa o 0,5 mln ton od szacunków sprzed miesiąca, ale o 6% poniżej zbiorów w sezonie 2021/22.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x