Dzisiaj 11 kwietnia 2018 roku rozpoczęła się konferencja zorganizowana przez Polską Izbę Nasienną. Tematem konferencji jest „Hodowla roślin jako podstawa wyżywienia rosnącej liczby ludności i świata”.
Profesor Walenty Poczta rozpoczął konferencję od przedstawienia kilku istotnych faktów, poczynając od tego, że Unia Europejska jest wirtualnym użytkownikiem 25 mln ha. W przypadku, gdyby zrezygnować z postępu naukowo- technicznego należałoby zaadaptować w sumie aż 37 mln ha, natomiast w celu maksymalnego wykorzystania potencjału- zaoszczędzić 17 mln ha lasów deszczowych w Indonezji. Dodaje, że w przypadku rolnictwa co roku produkuje się więcej lepszych produktów przy niższych kosztach, pomijając okres wojenny. Przyczyniła się do tego zielona rewolucja. Podkreśla także, że w kolejnych latach musi nastąpić wzrost produkcji rolnej, jednak ma to nastąpić przy uwzględnieniu środowiska i potrzebna jest do tego kolejna, trzecia zielona rewolucja.
Profesor podkreśla, że jednym z podstawowych celów było wspieranie produktywności, a obecnie powróciła znowu kwestia bezpieczeństwa żywnościowego. Na całym świecie łącznie jest 570 mln gospodarstw, z czego 85% to gospodarstwa do 2 ha. W przypadku polskiego rolnictwa konkurentami są najlepsze gospodarstwa z Dani, Niemiec czy Francji. Dochody rolników w 80% stanowią dopłaty bezpośrednie, których obecnie wpłynęło 200 mld zł. W miarę wzrostu dochodów rosną także wydatki na żywność.
Gospodarstwa, które posiadają poniżej 30 ha mają ujemny wynik amortyzacji. W Polsce z 7 ha utrzymuje się jedna osoba, a średnia powierzchnia zasiewów wynosi 9 ha. Polska jest krajem, w którym zużywa się więcej materiału siewnego 1,6-1,7 mln ton i tylko 180 tys. ton kwalifikatu. Jest to spory wynik patrząc chociażby naszych zachodnich sąsiadów- Niemcy, gdzie nie sieje się kwalifikowanego materiału siewnego, podobnym krajem są także Czechy.
-Jest potrzebne doradztwo i wsparcie gospodarstw. W przypadku gospodarstw, w których nie są one głównym źródłem utrzymania, nie przykłada się uwagi do wiedzy-dodaje na koniec prof. Poczta.