poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Końcówka sierpnia przyniosła skokowe podwyżki cen diesla

spot_img

Ceny hurtowe i detaliczne oleju napędowego kontynuowały wzrosty w ostatnim tygodniu sierpnia, a różnica w wycenie hurtowej ON, w stosunku do Pb95, wzrosła do prawie 1,3 zł/l. Po spadku w I połowie miesiąca ceny diesla zawróciły ostro w górę w jego II połowie. W efekcie w skali sierpnia cena hurtowa ON zwiększyła się o 17 gr/l, podczas gdy benzyna potaniała w tym czasie o 52 gr/l.

Za silne wzrosty cen hurtowych diesla odpowiada słaby złoty i trend wzrostowy w notowaniach paliwa gotowego w Europie, ale też trend wzrostowy na rynku ropy, który na szczęście odwrócił się w ostatnich dniach. Warto mieć świadomość, że ok. 1/3 zużywanego w Polsce oleju napędowego pochodzi z importu (dane za 2021 rok), stąd o cenach w kraju decyduje bezpośrednio kurs złotego i notowania ON w Europie. W przypadku benzyny, 19% rocznego zużycia stanowiła w 2021 roku benzyna z importu.

Według e-Petrol w połowie 35-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,61 zł/l i 7,69 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki wzrosła o 5 groszy, a cena diesla wybiła w górę o 43 grosze na litrze. W konsekwencji ON jest już o ponad 1 zł/l droższy od benzyny.

W skali sierpnia średnia cena detaliczna ON wzrosła o 12 groszy na litrze, a w tym czasie cena litra Pb95 spadła aż o 71 groszy.

Ceny średnie paliw w detalu: 31-08-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,47 zł/l (+3 gr/l);
• Pb95: 6,61 zł/l (+5 gr/l);

• ON: 7,69 zł/l (+43 gr/l);
• LPG: 3,18 zł/l ( -1 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT). Ostatnie zapowiedzi rządu wskazują, że niższe stawki VAT będą obowiązywać przynajmniej do końca roku.

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są znacznie tańsze od oficjalnych cen, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen, Lotos, BP i Moya. Na szczęście dla kierowców Wspomniany upust został przedłużony w Orlenie do połowy września, a w Lotosie do końca września.

Ceny paliw w kraju:

Rynek ropy:

Notowania ropy  Brent przekroczyły 103 usd/b w miniony poniedziałek (29.08.2022) – najwyżej od początku lipca. Od wtorku ceny ropy mocno spadają (po kilka procent dziennie) do ok. 93,5 usd/b w czwartkowe południe (01.09.2022). Winne temu są obawy o globalny popyt w sytuacji rosnących stóp procentowych, problemy gospodarcze i pandemiczne w Chinach i oczekiwana przez OPEC nadwyżka podaży nad popytem w tym roku.

Dzienne ceny paliw w hurcie (bez VAT):

Różnica w cenie hurtowej ON w stosunku do Pb95 stale rośnie:

Zmiany cen paliw w skali roku:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x