piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Komisja Europejska podjęła decyzję o nieprzedłużaniu embarga na import ukraińskich zbóż

spot_img

KE nie przedłużyła ograniczeń w imporcie ukraińskich produktów rolnych po 15 września. Poinformowało o tym służby prasowe Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska po przeanalizowaniu danych dotyczących wpływu eksportu 4 kategorii produktów rolnych na rynek UE stwierdziła, że ​​dzięki wprowadzonym 2 maja 2023 r. środkom tymczasowym zniknęły zakłócenia na rynku w 5 państwach członkowskich graniczących z Ukrainąstwierdzono w oświadczeniu.

W związku z tym osiągnięto porozumienie, że z dniem dzisiejszym przestaną obowiązywać wszelkie środki ograniczające import ukraińskich produktów rolnych.

Ponadto Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych (w tym m.in. systemu zezwoleń na eksport), aby uniknąć gwałtownego wzrostu cen zbóż.

Skuteczne kontrole eksportu

Komisja Europejska podkreśla, że ​​od 16 września 2023 r. Ukraina musi wprowadzić także skuteczne kontrole eksportu dla 4 grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich.

Ukraina musi przedstawić platformie plan działania nie później niż do końca dnia roboczego w poniedziałek 18 września 2023 r. UE i Ukraina będą monitorować sytuację za pośrednictwem platformy, aby móc reagować na wszelkie nieprzewidziane sytuacje” – podkreśliła Komisja Europejska.

KE wstrzyma się także z nałożeniem jakichkolwiek ograniczeń do czasu pełnego wdrożenia skutecznych środków podjętych przez Ukrainę.

Polska już wcześniej informowała, że jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu importu ukraińskiego zboża, to kraj nasz podejmie taką decyzję samodzielnie. Tak też się stało. Misister Buda podpisał w piątek wieczorem stosowne rozporządzenie utrzymujące embargo na import z Ukrainy. Oprócz Polski, też słowacja i Węgry będą nadal blokować import i nasion oleistych z Ukrainy, a Węgry

W kwietniu 2023 r. UE zgodziła się z pięcioma krajami na ograniczenie importu ukraińskich produktów rolnych. Przez dwa miesiące nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy nie mogły swobodnie być importowane do tych krajów.

W wyniku protestów rolników, którzy obwinają ukraiński import za niskie ceny (te spadły na całym świecie), umowę przedłużono do 15 września.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x