sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kołodziejczak na witosowej ścieżce?

spot_img

AGROunia, polityka i… nowy związek zawodowy

Bez wątpienia w ostatnim czasie, Michał Kołodziejczak wraz ze swoimi współpracownikami mocno ożywił krajową scenę społeczno-polityczną.
Jeśli wcześniej wiele się w Polsce działo, to inicjatywy i protesty kierowanego przezeń Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGROunia, a następnie polityczne projekty nowych ugrupowań: Prawda i Zgoda wprowadzić musiały sporo zamieszania, w przynajmniej kilku politycznych gabinetach.

 

Kim jest Michał Kołodziejczak?

– Przede wszystkim, uważam się za stuprocentowego społecznika. Jestem też obywatelem i rolnikiem, którego mocno irytuje obecna sytuacja w rolnictwiemówi Michał KołodziejczakW ostatnim czasie kiedy wystąpiliśmy z projektami politycznych ugrupowań, moi współpracownicy na których zawsze mogę liczyć, zajmowali się działalnością w ramach AGROunii. Natomiast obecnie w pełni powróciłem do swojej pierwotniej funkcji – Prezesa Fundacji AGROunia. Nie żałuję jednak prób wdrażania naszych politycznych przedsięwzięć. Wydarzenia ostatnich miesięcy, pozwoliły nam bowiem dokonać właściwego rozeznania w polskiej rzeczywistości. Natomiast wnioski z tego płynące wykorzystamy przy realizacji dalszych naszych działań.
Dodajmy, że Michał Kołodziejczak mimo stosunkowo młodego wieku – 31 lat – prowadzi własne gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w produkcji różnych odmian kapusty, a także ziemniaków. Ciekawostką jest również to, że  Michał Kołodziejczak nie przerywając pracy w gospodarstwie kontaktuje się z różnymi osobami, wykazując przy tym, aktywność na wielu różnych płaszczyznach.

Podstawowe problemy rolnictwa

Prezes Fundacji AGROunia do najważniejszych problemów, które stoją obecnie przed polskim rolnictwem i krajową gospodarką zalicza min.: niekontrolowany import produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Za wymagającą zmiany uważa politykę Unii Europejskiej w zakresie bezcłowych kontyngentów dla ukraińskich towarów oraz zbyt słabą ochronę celną polskich produktów. Zmiany wymaga też sytuacja skupu nakładczego krajowej wieprzowiny, którego warunki są dla polskich producentów bardzo niekorzystne.
Istotną kwestią, którą zauważa Michał Kołodziejczak są też działania zmierzające do wyhamowania importu żywności, tak aby polskie wysokojakościowe produkty mogły być rzeczywistym filarem krajowego rynku. Prezes Fundacji AGROunia postuluje również zmianę kontrolnej polityki krajowej – Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która jego zdaniem, wbrew idei nie służy jedynie ochronie przed zagrożeniami, lecz w dużej mierze jest dla producentów niepotrzebnym utrudnieniem.
Musimy także skutecznie przeciwdziałać nieuczciwym praktykom zagranicznych producentów oraz przyzwalającym na to korporacjom, które w sposób z gruntu nieuczciwy oferują konsumentom zagraniczne produkty rolne pod szyldem produktów polskich. To niedopuszczalne!oburza się Lider AGROunii. 

Powstaje związek zawodowy rolników

Nową formułą działalności Michała Kołodziejczaka i jego współpracowników ma być związek zawodowy rolników.
Po przemyśleniu wszystkiego tego, co się wydarzyło, a także tego co jeszcze należy zrobić doszliśmy do wniosku, że najskuteczniejszą formą organizacyjną będzie związek zawodowy rolników – informuje Michał KołodziejczakFundacja AGROunia to przedsięwzięcie celowe i dobre, jednakże związek zawodowy, ma inne uprawnienia i pola działania. Zamierzamy też wejść w zdrową lecz dynamiczną rywalizację z obecnie istniejącymi rolniczymi organizacjami związkowymi. Naszym celem będzie przełamanie przekonania o niemożności dokonywania pozytywnych zmian. Będziemy pracować nad lepszym, skuteczniejszym i sensownym wykorzystaniem dostępnych środków wsparcia tak, by pieniądze nie były marnowane lecz by naprawdę zaczęły służyć rolnikom i wszystkim podmiotom obsługującym rolnictwo.
Na obecnym etapie podjęto już działania zmierzające do rejestracji nowego związku zawodowego rolników.

O „ciemnej stronie mocy”…

Tak, problem przetaczającego się w mediach hejtu, dziwnych insynuacji pod naszym adresem i tym podobnych spraw, to kolejny z tematów, z którymi tak po prostu, po gospodarsku musimy się uporać zapewnia Michał KołodziejczakMyślę, że jest to jedynie jawne świadectwo tego, że naruszamy pewne zastałe sytuacje. Postulujemy i wprowadzamy zmiany, a to może być nie w smak wszystkim tym środowiskom, które być może, czerpią z obecnego, niekorzystnego stanu jakieś niewłaściwe korzyści. Wszystko jest jednak do zbadania i do zgłębienia. Póki co my zajmujemy się konkretami. Na przykład, jesteśmy obecnie w trakcie składania oficjalnego żądania, by portal:  www.farmer.pl  (*), przekazał czytelnikom rzetelne informacje na nasz temat. W pierwszej kolejności zaproponujemy rozwiązania polubowne, a jeśli to nie przyniesie efektu, to wejdziemy na drogę sądową. Tak samo skutecznie, jak to miało miejsce w przypadku „Gazety Polskiej”.
(Wypowiedź Michała Kołodziejczaka odnosi się do treści artykułu pt.: „Kołodziejczak na utrzymaniu KOWR”, opublikowanego, 28 października 2019 r. w internetowym portalu: www.framer.pl – przyp. red.).

 

Co w obecnej sytuacji?

Jak mówiłem, kolejnym krokiem będzie rejestracja i działalność nowego związku zawodowego – zaznacza Michał Kołodziejczak – Wiele udało się już zrobić. Myślę tu przede wszystkim o przełamaniu barier, które dały ludziom do myślenia o tym, że jednak można o problemach mówić wprost i doczekać się efektów. Jesteśmy też już rozpoznawanym środowiskiem. Rolnicy kojarzą nas z budowaniem jasnego przekazu, polegającego nie tylko na protestach lecz również na chęci i otwartości do dialogu. Oczywiście, współpracować będziemy ze wszystkimi tymi partnerami, którzy mają szczere intencje, wolę zmian i czyste sumienie.
Michał Kołodziejczak podkreśla też, że najbliższą ważną datą będzie 12 listopada 2019 roku, kiedy to – po wyborach – ogłoszony zostanie skład nowego rządu i wyjaśni się, kto obejmie ster w najważniejszych dla rolnictwa, instytucjach. Wówczas, Jego zdaniem przyjdzie czas na kolejne posunięcia.


Autor tekstu: Robert Gorczyński
Foto: Arch. MR „AP”

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników