środa, 7 czerwca, 2023

Kolejne ognisko ASF w Polsce. To już 8 przypadek choroby u świń!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 8 ogniska ASF u świń w Polsce w 2022r. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet – PIB Puławy. Choroba tym razem pojawiła się w województwie zachodniopomorskim, konkretnie w miejscowości Strzelczyn. Niestety część gmin należących obecnie do strefy różowej już wkrótce zostanie włączone do strefy czerwonej. 

ASF ponownie wykryte w gospodarstwie hodowlanym

Ognisko ASF nr 2022/8 wyznaczono 15 lipca 2022 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w miejscowości Strzelczyn, w gminie Chojna, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

W gospodarstwie, w którym wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Źródło: GIW

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x