czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Kogo dotyczy podatek od plastiku?

spot_img

Jak zapowiedział Jacek Ozdoba, Wiceminister w Ministerstwie Klimatu, z początkiem 2022 roku, w Polsce ma wejść w życie tzw. Podatek od plastiku. To bardzo ważna informacja dla całej branży rolniczej i spożywczej, ponieważ zmiana ta dotyczyć będzie wszystkich podmiotów wytwarzających produkty w plastikowych opakowaniach: od spółdzielni mleczarskich, przez zakłady drobiarskie, mięsne, po przetwórstwo owocowo-warzywne. Projektodawcom ustawy chodzi o to, by przedsiębiorcy wprowadzający na rynek określone produkty i ich opakowania ponosili większość kosztów zbierania i zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów lub opakowań.

Planowany podatek to też odpowiedź na unijną dyrektywę ws. odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Nie mniej jednak, tego typu zmiana w podatkowym systemie, może się ostatecznie przełożyć na ogólny wzrost cen produktów dla odbiorców lub też obniżenie cen skupu, co już bezpośrednio dotknąć może rolników i producentów rolnych.

Kiedy się to stanie?

Wiceminister Klimatu wyjaśnił, że nowe przepisy zostaną wprowadzone do polskiego prawa „możliwie szybko”.
Zakłada się odpowiednio długie tzw. vacatio legis, a przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu producenci opakowań partycypować mają w kosztach zagospodarowania odpadów.

Ile to będzie kosztowało?

Ministerstwo Klimatu planuje by przy Instytucie Ochrony Środowiska (który jest m.in. odpowiedzialny za prowadzenie bazy danych o odpadach (BDO)), powstał urząd regulujący pobieranie opłaty.
Natomiast same opłaty mają być naliczane i pobierane w odniesieniu do tony wprowadzanych na rynek opakowań. Ich wysokość będzie też zależna od ich chemicznego składu, a także od tego, czy są łatwiejsze lub trudniejsze do zagospodarowania.

Plastik, metal, papier

W tym kontekście planuje się rozróżnienie, czy są z: plastiku, metalu, papieru albo szkła. Wysokość opłat będzie tym niższa im bardziej dany produkt jest przyjazny dla środowiska i im więcej materiałów możliwych do recyklingu będzie zawierać. A zatem, im opakowanie będzie mniej ekologiczne oraz  im większy będzie problem z jego zagospodarowaniem, tym opłata będzie wyższa. Szczegółowe cenniki zostaną wprowadzone w momencie, gdy zacznie obowiązywać nowa ustawa.

Nieopłacalne PET i tetrapak?

Już teraz jednak jest obawa, że mało opłacalna będzie produkcja butelek PET z folią termokurczliwą. Wyższy podatek zapłacimy też za opakowania typu Tetra Pal, które składają się z kilku materiałów i trudniej poddaje się je  recyklingowi.
Natomiast od wyników rozmów z przedsiębiorcami uzależniono wprowadzenie w tej dziedzinie systemu kaucyjnego, czyli organizacji punktów skupu opakowań od kupujących. Dodajmy też, że pieniądze uzyskane z nowego podatku, zdaniem Ministerstwa Klimatu, będą mogły trafić do samorządów np. na dofinansowanie systemów zbiórki i przetwarzania odpadów.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Ministerstwo Klimatu
Foto: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników