Co znajdziesz w artykule?
Z dniem 1 marca br. rozpoczęło działalność AGRO Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, którego właścicielem jest działający obok KRUS, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
– Bardzo mi zależało by ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich obejmowały jak najszerszy pakiet kompleksowego ubezpieczenia, od zagrażających rolnictwu zdarzeń losowych takich jak gradobicie, czy deszcze nawalne, aż po suszę – wyjaśnia Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. – Na ten cel zarezerwowaliśmy w budżecie państwa nakłady pozwalające dofinansować opłacane przez rolników składki na poziomie w wysokości 65-procent. Dodam też, że Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła, na wniosek zainteresowanych rolników, dofinansować kolejne 35 procent składki ubezpieczenia z funduszy przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie do rolnictwa. Zachęcam więc rolników do jak najszerszego korzystania z tej oferty.
Dodajmy, że system ubezpieczeń wzajemnych pozwoli np. na przerzucanie funduszy niewykorzystanych w jednym roku, na rok następny, co wpływać będzie na obniżanie wysokości składek.
Bezpieczne uprawy i zwierzęta?
Już w tegorocznym okresie wiosennym AGRO Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych zaoferowało rolnikom polisy uprawowe i chroniące zwierzęta gospodarskie, w pakietach: Bezpieczne uprawy i Bezpieczne zwierzęta. Start wiosennego sezonu sprzedaży dotowanych ubezpieczeń wyznaczono na 1 marca 2022, czyli wcześniej niż w poprzednich latach. Wynika to ze zmian klimatycznych i coraz szybciej rozpoczynającego się okresu wegetacyjnego.
Szeroka oferta ubezpieczeniowa
Rolnicy mogą więc ubezpieczyć uprawy: zbóż, rzepaku, rzepiku, drzew i krzewów owocowych, ziemniaków, kukurydzy, buraków cukrowych, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, roślin strączkowych i chmielu.
Ubezpieczeniowa ochrona dostępna jest w kilku pakietach, a zabezpieczać uprawy będzie przed gradem, przymrozkami wiosennymi, deszczem nawalnym, lawiną, obsunięciem się ziemi, huraganem, piorunem, suszą, powodzią czy pożarem. Nowością będzie możliwość uwzględniania w umowie ochrony od wszystkich ryzyk pogodowych i transportu plonów rolnych.
Nowy system wzajemnych ubezpieczeń
Docelowo, pod marką AGRO TUW, powstać ma nowy system ochrony działalności rolniczej i hodowlanej dostosowany do zmian klimatu i nasilających się zagrożeń pogodowych. Ma on objąć wszystkie możliwe ryzyka, włącznie z coraz częściej zagrażającą uprawom suszą, która obecnie w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych wyłączona jest z odpowiedzialności. Powstanie AGRO TUW, to efekt zmian własnościowych z grudnia ubiegłego roku, kiedy to Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), wyraziła zgodę na przejęcie udziałów Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
Źródła i foto: MRiRW, AGRO TUW