piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Kiedy rolnicy doczekają się rozwiązań w wypłatach rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki?

spot_img

Rolnicy zmagać się muszą z licznymi wyzwaniami. Niestety, jednym z nich są szkody wyrządzane przez ptaki, które często niszczą plony i powodują straty w uprawach rolnych oraz stawach rybackich. Problem ten stał się na tyle istotny, że wreszcie postanowiono podjąć działania mające na celu wypłatę rekompensat dla rolników. Jakie są najnowsze informacje na ten temat?

Kiedy rolnicy doczekają się rozwiązań w wypłatach rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki?

Działania w sprawie rekompensat za szkody wyrządzone przez ptaki

MRiRW zareagowało na pismo KRiR dotyczące rekompensat za szkody spowodowane przez ptaki. Po ważnym spotkaniu 18 maja 2023 r., utworzono grupę ekspercką z udziałem rolników i specjalistów, której celem jest opracowanie prostych rozwiązań dla obiektywnego oszacowania i wypłaty rekompensat. Kolejne kluczowe spotkanie miało miejsce 22 czerwca, na którym przedstawiciele różnych instytucji omówili szczegóły szacowania i wypłaty odszkodowań.

Propozycje rozwiązań: nowe sposoby na rekompensaty za szkody wyrządzone przez ptaki

W efekcie prac grupy eksperckiej, przygotowano propozycje rozwiązań, które pozwolą na wypłatę rekompensat za szkody wyrządzone przez różne gatunki ptaków. Na przykład, w przypadku szkód wyrządzonych przez łabędzie, gęsi lub żurawie na gruntach ornych, zaproponowano ustalanie wysokości rekompensat w oparciu o stawki ryczałtowe (zł/ha). Do oszacowania szkód wyrządzanych przez ptaki roślinożerne, powołano specjalny zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele ośrodka doradztwa rolniczego i wojewódzkiej izby rolniczej, a także poszkodowany rolnik.

W przypadku kormorana, rekompensata będzie wyliczana na podstawie miejsca jego występowania w okresie lęgowym i pozalęgowym, liczebności ptaków w tych okresach, powierzchni gruntów pod stawami rybnymi, na których wystąpiły szkody, oraz odpowiednich stawek rekompensaty.

MRiRW planuje wdrożenie rozwiązań w 2024 roku

MRiRW przekazało, że podejmuje wszelkie możliwe starania, aby zaproponowane rozwiązania mogły zacząć funkcjonować już w 2024 roku. Będziemy obserwować rozwój sytuacji i trzymać kciuki za sukces tego przedsięwzięcia.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piochu
Piochu
8 miesięcy temu

Trzeba zlikwidować PZL. To na dobry początek. Dać zezwolenia na broń rolnikom. Problem zniknie

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x