sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy będą szukać rozwiązania problemu zbożowego

spot_img

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solski przeprowadził w czwartek (21.09.2023) rozmowę telefoniczną ze swoim polskim odpowiednikiem Robertem Telusem – informuje strona na Facebooku ukraińskiego ministerstwa.

Ministrowie omówili sytuację i propozycje Ukrainy oraz zgodzili się na znalezienie rozwiązani uwzględniającego interesy obu krajów.

Strony potwierdziły bliskie i konstruktywne stosunki, które wielokrotnie wykazywały, i mając to na uwadze, zgodziły się na opracowanie w najbliższej przyszłości wariantu współpracy w kwestiach eksportowych” – czytamy w oświadczeniu.

Kolejne rozmowy odbędą się w najbliższych dniach, podczas których omówione zostaną kwestie przygotowane przez strony. Również strona polska przeanalizuje ukraiński plan eksportowy i przygotuje do niego swoje propozycje.

Przypominamy, że Ministrowie Rolnictwa Słowacji i Ukrainy zgodzili się na utworzenie systemu zezwoleń na handel zbożem, który po jego wejściu w życie umożliwi zniesienie zakazu importu czterech ukraińskich produktów na Słowację.

Komisja Europejska zdecydowała się zezwolić na sprzedaż ukraińskiego zboża w całej UE, znosząc ograniczenia w imporcie zboża.

Polska, Węgry i Słowacja zareagowały na decyzję Komisji, nakładając jednostronne zakazy na import ukraińskiego zboża, co stanowi jawne naruszenie zasad rynku wewnętrznego UE. Kijów odpowiedział, składając pozwy przeciwko trzem krajom przed Światową Organizacją Handlu.

Rumunia będzie współpracować z Ukrainą nad planem kontroli eksportu zbóż, który pomoże chronić rumuńskich rolników.

Źródło: ukragroconsult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x