piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

KGS S.A. kończy kampanię z lepszymi wynikami niż rok wcześniej. Ile cukru wyprodukowano?

spot_img

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. zakończyła kampanię cukrowniczą 2022/2023. Jak poinformowała spółka, kampania zakończyła się wynikami lepszymi niż w poprzedniej edycji. Średnio trwała 114 dni, co oznacza wzrost o 9 dni w porównaniu z kampanią z roku poprzedniego. KGS S.A w tym czasie zakontraktowała ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych od 12,5 tyś. plantatorów.

KGS S.A. kończy kampanię z lepszymi wynikami niż rok wcześniej. Ile cukru wyprodukowano?
zdj:Archiwum AP

KGS S.A wyprodukowała ponad 917 tys. ton cukru

Skup surowca rozpoczął się 6 września 2022 r. w Cukrowni Dobrzelin, a następnie w cukrowniach: Kruszwica, Malbork, Nakło, Kluczewo, Krasnystaw i Werbkowice. Spółka osiągnęła średni plon na poziomie 63 ton/ha, lepszy niż w poprzedniej kampanii. Zróżnicowanie regionalne plonów wyniosło od 58 t/ha w rejonie Cukrowni Nakło do blisko 72 t/ha w rejonie Cukrowni Malbork. Średnia polaryzacja skupowa wyniosła 16,7%. Najwyższą średnią polaryzację miały buraki cukrowe dostarczone do Cukrowni Krasnystaw – 17,6%. Krajowa Grupa Spożywcza w swoich siedmiu cukrowniach wyprodukowała ponad 917 tys. ton cukru, co jest jednym z najlepszych wyników w historii działalności spółki.

Sukces mimo wyzwań pogodowych

Osiągnięcie dobrych wyników było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników i plantatorów oraz realizacji inwestycji i remontów w poszczególnych cukrowniach. KGS. S.A zaznaczyła, że plantatorzy w minionym sezonie mierzyli się ze zróżnicowanymi warunkami pogodowymi. W niektórych rejonach brak opadów oraz niskie temperatury w marcu ograniczały możliwości optymalnego przygotowania stanowiska pod wysiew nasion. Niskie temperatury spowalniały wschody roślin, a występujące lokalnie gwałtowne zjawiska atmosferyczne niszczyły zasiewy i przyczyniały się do konieczności przesiewów zniszczonych plantacji. Presja chwościka oraz szkodników w stosunku do ubiegłych kampanii była dużo mniejsza, co wpłynęło na dobrą zdrowotność korzeni buraka cukrowego. Zbiór buraków na początku kampanii przebiegał bardzo sprawnie dzięki dogodnym warunkom atmosferycznym. Początek grudnia przyniósł spadek temperatury, po czym nastąpiło wyraźne ocieplenie, co w niektórych rejonach nieznacznie utrudniło pracę kombajnów i doczyszczarek. Jednak pomimo wyzwań Przewodniczący Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. Józef Pawela podkreślił, że kampania przebiegała bardzo sprawnie

„Kampania w Cukrowni Kruszwica została zakończona jeszcze przed końcem 2022 roku. Ze względu na sprawny przerób nie  doszło do degradacji surowca. Z uwagi, iż od lat na terenie województwa kujawsko-pomorskiego borykamy się z lokalnymi niedoborami wody, mamy duże zróżnicowanie plonu pomiędzy poszczególnymi gminami. Niedobór wody to jedne z najtrudniejszych czynników, z którym musimy się mierzyć jednak mogę stwierdzić, że plony na ogół były zbliżone do tych z poprzednich lat, a nawet w niektórych rejonach dużo lepsze.”

źródło: KGS S.A

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x