poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Program Zwalczania ASF daje nadzieje, ale stanął w martwym punkcie przez brak wsparcia resortu rolnictwa

spot_img

W ostatnich dniach do Ministra Rolnictwa zostało przesłane stanowisko inicjatywy #HodowcyRazem, której celem jest wdrożenie programu pilotażowego zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Niestety pomimo zbadanej skuteczności programu, od listopada 2022 roku resort rolnictwa nie wydał jeszcze pozytywnej opinii w sprawie tego programu, co stanowi poważny problem dla branży trzody chlewnej i dla walki z ASF.

Program Zwalczania ASF daje nadzieje, ale  jest w martwym punkcie przez brak wsparcia resortu rolnictwa
zdj: Archiwum AP

Program zyskał pozytywną opinię Głównego Lekarza Weterynarii i środowiska producentów trzody chlewnej

Ostatnio pojawiają się głosy o coraz lepszej sytuacji związanej ze zwalczaniem ASF w Polsce. Nieznaczne ulepszenie sytuacji związanej z ASF nie oznacza, że problem jest już za nami. Wciąż podejmowane są wysiłki, by powstrzymać likwidację kolejnych produkcji trzody chlewnej i rozpocząć proces odbudowy, ale bez skutecznych działań w walce z ASF, ta odbudowa będzie niemożliwa do osiągnięcia.

Program Zwalczania ASF jest jednym z oddolnych działań, które powstały w województwie lubuskim, aby uzupełnić działania podejmowane przez resort rolnictwa. Program zyskał pozytywną opinię Głównego Lekarza Weterynarii i środowiska producentów trzody chlewnej, którym został zaprezentowany. Program kładzie nacisk na współpracę między uczestnikami zwalczania ASF, takimi jak rolnicy, weterynarze, myśliwi, lasy państwowe i ODR. W listopadzie 2022 r. rozpoczęto pierwsze prace związane z realizacją programu i pierwsze wyniki potwierdzają jego celowość. Niestety, od listopada 2022 r., program nie uzyskał pozytywnej opinii resortu rolnictwa i nie może być w pełni realizowany, szczególnie w zakresie prac związanych z producentami trzody chlewnej.

W związku z powyższym inicjatywa #HodowcyRazem zaapelowali do ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka o pilne odniesienie się i wsparcie tej ważnej i cennej inicjatywy kluczowych dla zwalczania ASF środowisk, która może zainicjować podobne działania oddolne w innych regionach Polski i istotnie przyczynić się do zwalczania tej strategicznej choroby. Jaki będzie efekt tych starań? Przekonamy się wkrótce.

źródło: Polska Federacja Rolna; Hodowcy Razem

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x