piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

KE zdecydowała. Glifosat będzie można stosować jeszcze przez rok

spot_img

W tym roku zezwolenie na stosowanie glifosatu miało wygasnąć z dniem 15 grudnia. Komisja Europejska przyjęła natomiast w dniu 2 grudnia 2022 r. rozporządzenie wykonawcze przedłużające zatwierdzenie glifosatu do dnia 15 grudnia 2023 r. Powód? Opóźnienia w ocenie szkodliwości.

zdj: Archiwum AP

Glifosat będzie można stosować do 15 grudnia 2023 r.

Przedłużenie zatwierdzenia było wymagane ze względu na opóźnienia powstałe w trakcie trwającego procesu wzajemnej oceny. Obecne planowanie EFSA wskazuje, że jego wnioski dotyczące wzajemnej oceny będą dostępne w lipcu 2023 r. W związku z tym ocena dotycząca tego, czy oczekuje się spełnienia kryteriów zatwierdzenia glifosatu, nadal trwa, w związku z czym procedura odnowienia nie mogła zostać zakończona przed wygaśnięciem obecnego zatwierdzenia w dniu 15 grudnia 2022 r. W rezultacie KE zgodziła się przedłużyć zezwolenie na stosowanie glifosatu o rok do 15 grudnia 2023 r.  

O dalszym stosowaniu zadecyduje ocena szkodliwości glifosatu

W dniu 30 maja 2022 r. Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) ECHA uzgodnił, że należy zachować obecną zharmonizowaną klasyfikację glifosatu (tj. jako powodującego poważne uszkodzenie oczu i działającego toksycznie na organizmy wodne). Na podstawie szeroko zakrojonego przeglądu dostępnych dowodów naukowych RAC (Komitet ds. Oceny Ryzyka) stwierdził, podobnie jak w 2017 r., że klasyfikowanie glifosatu jako czynnika rakotwórczego nie jest uzasadnione. W czerwcu 2022 r. Sojusz Zdrowia i Środowiska (HEAL) opublikował raport, w którym argumentował, że „badania raka dostarczone przez firmy zajmujące się pestycydami w celu oceny rakotwórczości glifosatu wykazują wyraźny potencjał powodowania raka przez tę substancję”. Jak widać sprawa jest skomplikowana i wymaga wyjaśnienia.

Po zebraniu szczegółowych i rzetelnych danych, Komisja przeanalizuje wniosek i sprawozdanie z oceny odnowienia, które następnie przedstawi państwom członkowskim sprawozdanie w sprawie odnowienia i projekt rozporządzenia w sprawie tego, czy zatwierdzenie glifosatu może zostać odnowione, czy nie. Następnie odbędą się dyskusje w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (Komitet PAFW) przed głosowaniem w Państwach Członkowskich nad wnioskiem Komisji.

Jeżeli ocena wykaże szkodliwość, Komisja mogłaby podjąć decyzję wycofania wcześniej niż 15 grudnia 2023 r.

Taka decyzja mogłaby zostać podjęta w dowolnym momencie, gdyby EFSA zidentyfikowała w nadchodzących miesiącach dowody wykazujące, że glifosat nie spełnia już kryteriów zatwierdzenia określonych w prawodawstwie UE dotyczącym pestycydów.

Cóż pozostaje na razie cieszyć się z decyzji KE o przedłużeniu zezwolenia na stosowanie glifosatu. Czy bez obaw będzie można go stosować w przyszłości, tego dowiemy się dopiero za ponad pół roku.

źródło:https://food.ec.europa.eu/

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ogrodnik
Ogrodnik
1 rok temu

Mam nadzieje ze to świństwo będzie jak najszybciej zakazane!!

Mariusz
Mariusz
10 miesięcy temu

Pewnie firmy chemiczne miały jeszcze duże zapasy glifosatu i trzeba było jeszcze rok się wstrzymać z wycofaniem… Niestety tylko kasa dużych koncernów się liczy a nie nasze zdrowie.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x