czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

KE zatwierdziła program wsparcia producentów kukurydzy o wartości 44,7 mln euro

spot_img

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że zatwierdziła polski program wsparcia sektora produkcji kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą o wartości około 44,7 mln euro (200 mln zł).

Program został zatwierdzony zgodnie z tymczasowymi ramami pomocy państwa na wypadek kryzysu i okresu przejściowego.

Zgodnie z oświadczeniem KE „celem działania jest wsparcie producentów rolnych, którzy w roku 2022 lub 2023 choć raz nie otrzymali dopłat za kukurydzę sprzedaną podmiotom skupującym i handlującym zbożami, a którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej ze względu na trudności na rynku rolnym spowodowane obecnym kryzysem.” Pomoc nie przekroczy kwoty 250 000 euro na beneficjenta i zostanie przyznana nie później niż 31 grudnia 2023 r. – napisano w oświadczeniu.

Komisja stwierdziła, że program jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE oraz warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysu i okresu przejściowego.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x