poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

KE Wojciechowski mierzy się z obawami rolników

spot_img

Swoimi odczuciami na temat opinii o założeniach Nowego Zielonego Ładu w ramiach Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej w latach 2023-27 podzielił się w mediach społecznościowych Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski.  

– Czytam wypowiedzi jak to w rolnictwie jest źle i że winę za to ponosi Zielony Ład, który będzie wprowadzony za dwa lata – zauważa Komisarz Wojciechowski. – A nie przychodzi (internetowym rozmówcom – przyp. Red.), do głowy, że problemy rolnictwa wynikają nie z Zielonego Ładu lecz z jego braku? Z tego, że rolnictwo nie wytrzymuje zamiany w przemysł?

Opinię tę Komisarz Wojciechowski wzmocnił dodatkowo poniższą wypowiedzią: 

– Pytają mnie też o przemysł – a ja mówię tak:  Jeśli produkcja jaj znika z setek tysięcy gospodarstw i skupia się w czterystu kurnikach, w każdym po sto tysięcy kur w klatkach to jest właśnie zmiana rolnictwa w przemysł – podsumowuje KE Wojciechowski. 

Komisarzowi odpowiedziała m.in. internautka Bogna Hupa, która inaczej zdefiniowała istotę najważniejszych rolniczych problemów: 

– Panie komisarzu problem rolnictwa to: brak uczciwych skupujących płody rolne, brak wiedzy konsumenckiej o tym co jedzą (kupujący – przyp. Red), bo na dziś sztuczne mięso ma być zdrowe, a to nie prawda, biurokracja która jest chora i grypa ptaków oraz trzoda chlewna i ASF to tragedia i to wielka! – wyjaśniła Bogna Hupa.

Co Komisarz Janusz Wojciechowski podsumował następująco: 
– Co do diagnozy pełna zgoda. Dlatego właśnie proponujemy rolniczy Zielony Ład.

Zielony Ład to utopia?

Ze zdaniem Komisarza Wojciechowskiego nie zgodził się natomiast inny internauta: Szymon Statkiewicz, który w ten sposób wyraził swoje wątpliwości: 

– Czy istnieje osoba z autorytetem która wytłumaczy Panu, że ten pomysł w tych realiach to utopia? Czyta Pan praktyków, rolników z krwi i kości i brnie Pan w coś niemożliwego.

Temperaturę dyskusji dodatkowo podniósł internauta posługujący się nickiem: „Chyżwar”, który stwierdził co następuje:

– Na zachodzie (rolnictwo – przyp. Red.) jakoś wytrzymało „zmianę”, tylko u nas ma być skansen. No ale na zachodzie politycy dbają o interesy swoich państw, a nie tylko te niemieckie.

Na Zachodzie też poważny kryzys

Powyższa wypowiedź spotkała się ze stanowczą ripostą Komisarza Europejskiego Janusza Wojciechowskiego: 

– Nie, na Zachodzie jeszcze bardziej nie wytrzymało. Samobójstwa rolników we Francji, brak następców do przejmowania gospodarstw, przemysłowa hodowla wypierająca tradycyjne gospodarstwa – to jest problem ostrzejszy na zachodzie niż na wschodzie Unii.

Czy można działać szybciej?

Do kwestii szybkości reagowania unijnych władz na problemy rolnictwa odniósł się natomiast internauta o nicku: „Paweł”:

– Problemy rolnictwa są takie, że zamiast reagować o wiele wcześniej, to reaguje się w trakcie albo po fakcie. Co do Zielonego Ładu to niektórzy potrafią wykorzystać każdą jedną okazję do tego aby na tym skorzystać, niekoniecznie mowa o rolnikach. 

Na co Komisarz Wojciechowski odpowiedział w następujący sposób: 

– Zareagowałem najwcześniej jak mogłem zareagować. Przedstawiłem reformę Wspólnej Polityki Rolnej największą i najgłębszą od 30 lat i zyskałem dla niej polityczne poparcie. I zrobię wszystko, by właśnie rolnicy na niej skorzystali.

Czy Zielony Ład pogłębi problemy? 

Całkiem odmienne stanowisko zaprezentował natomiast internauta Piotr

– Nie odniosłem wrażenia by ktoś za dzisiejsze problemy rolnictwa obwiniał Zielony Ład. Istnieją natomiast moim zdaniem uzasadnione obawy, że Zielony Ład dzisiejsze problemy rolników tylko pogłębi. Przez lata zachęcano nas do specjalizacji w rolnictwie, dziś proponuje się powrót do tego co już było.

Obrona Rolników przed agresją

Temat pogłębiających się problemów związanych z kondycją rolnictwa i rolników podjął też inny rozmówca o nickuJanek: 

– Panie Komisarzu, a w ramach Zielonego Ładu planowane są kampanie obrony rolników przed „ekologami”? Nazywa się rolników gwałcicielami, sadystami, przestępcami itd. Jeżeli w czymś upatruję plagi samobójstw, to w tym. Nikt nie wytrzyma takiej pogardy.

A co wy o tym sądzicie?

Powyższym wpisem (jak do tej pory bez odpowiedzi Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego), zakończył się ten wątek internetowej dyskusji. 
W naszym odczuciu świadczy to tylko o tym, jak wiele jest spraw budzących poważne obawy Rolników. Jak wiele jeszcze tematów należy wyjaśnić. 
Mamy też pytanie: Co należałoby jeszcze poruszyć zanim nowy unijny Zielony Ład wejdzie w życie? 
Co można tez zrobić by uchronić polskie rolnictwo przed możliwymi negatywnymi skutkami nadchodzących zmian? 

Źródło i foto: Profil KE Janusza Wojciechowskiego na Twitter

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x