poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

KE podniosła do rekordowych 7,3 mln ton prognozę zbiorów kukurydzy w Polsce

spot_img

W raporcie z końca października KE dokonała niewielkich korekt w dół plonowania większości zbóż w naszym kraju. Jednocześnie mocno podniesione zostały prognozy średniej wydajności kukurydzy (też areał), co z nawiązką zrekompensowało cięcia plonów pozostałych zbóż. Konsekwencją zmian są o minimalnie wyższe (niż miesiąc wcześniej) szacunki tegorocznej produkcji zbóż – razem.

Według najnowszych danych KE obszar przeznaczony w tym roku na uprawę zbóż wyniósł 7,444 mln ha. Oznacza to poziom o 0,5% wyższy w stosunku do prognozy sprzed miesiąca i wynik o 6% gorszy niż w 2020 roku.

Imponujący – rekordowy areał (1,012 mln ha) zajmuje w tym roku kukurydza.

Areał zbóż w Polsce – dane KE (w tys. ha):

Drugim, obok areału czynnikiem kształtującym produkcję jest średni plon. Tutaj nastąpiły korekty w dół (m/m) średniej wydajności wszystkich zbóż z wyjątkiem kukurydzy i grupy „pozostałe zboża”. Tegoroczne plony wszystkich zbóż są jednak znacznie lepsze niż w 2020 roku.

Średnie plony zbóż w Polsce:

Konsekwencją ostatnich zmian jest podniesienie o symboliczne 40,6 tys. ton (+0,1% m/m) do 34,42 mln ton oczekiwanych zbiorów wszystkich zbóż w naszym kraju.

Do rekordu z 2020 roku zaktualizowanego niedawno przez GUS (35,53 mln ton) brakować będzie nieco ponad 1 mln ton (3,1%).

Na uwagę zasługuje kukurydza !!!

Według KE produkcja kukurydzy powinna zwiększyć się w tym roku do rekordowych 7,32 mln ton i będzie o 7,3% powyżej rekordu z 2020 roku. Warto zauważyć, że dane KE za 2020 r. nie zostały jeszcze zaktualizowane do danych GUS.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło:
KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x