poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

KE planuje przedłużenie zakazu eksportu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do krajów sąsiednich, w tym Polski

spot_img

Na konferencji 25 maja w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis oświadczył, że ograniczenia w eksporcie z Ukrainy zostaną przedłużone.

„Po przyjęciu nowego pakietu autonomicznych środków handlowych i ich przedłużeniu na kolejny rok mamy podstawę prawną do kontynuacji wyjątkowych środków ochronnych wobec ukraińskich produktów rolnych, ponieważ obecne środki ochronne przewidziane w poprzednich autonomicznych przepisach regulacyjnych wygasają 5 czerwca. W związku z tym Komisja Europejska ogłasza gotowość przedłużenia wyłącznych ograniczeń handlowych na pięć krajów, których dotyczą” – powiedział V. Dombrovskis.

Podjęta decyzja o przedłużeniu?

Zaznaczył, że Komisja Europejska będzie kontynuować rozmowy na ten temat z zainteresowanymi krajami i Ukrainą. Jeśli w trakcie dyskusji zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu po 5 czerwca wyłącznej ochrony UE wobec ukraińskich produktów rolnych, strony ustalą również warunki obowiązywania takich ograniczeń.

Mocna podstawa wsparcia

Jednocześnie wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej podziękowała krajom UE za kontynuację bezcłowych dostaw ukraińskich towarów do UE, gdyż takie środki handlowe, jakie zastosowano w ciągu roku, umożliwiły ukraińskiej gospodarce dostęp do na rynek UE i stała się mocną podstawą wsparcia Ukrainy przez Unię Europejską.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x