sobota, 27 lipca, 2024
spot_img

KE nadal nie zaakceptowała wniosku o dopłaty. Kowalczyk składa upomnienie

spot_img

Komisja Europejska nadal nie zaakceptowała zgłoszonego przez Polskę 20 marca br. wniosku w sprawie uruchomienia wsparcia w postaci dopłat do nawozów! Zasugerowała natomiast stronie polskiej rozważenie możliwości sfinansowania takiej pomocy w formie pomocy de minimis…

Kto na co dzień żyje w cyrku…

Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że tego rodzaju pomoc jest możliwa w niewielkiej wysokości, tzn. nie więcej niż 520 mln zł w tym roku. Polska potrzebuje tych środków na sfinansowanie wielu innych programów, co oznacza, że na dopłaty do nawozów można by przeznaczyć jedynie kilkadziesiąt mln zł, a potrzebujemy na ten cel ok. 3,9 mld zł!!! Komisja zdaje sobie doskonale sprawę z powagi sytuacji jednak mimo to nie stanowi dla niej to priorytetu. 

Nie zgadzam się na takie rozwiązanie i ponownie będę składać do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie dopłat do nawozów, które nie będą wchodzić w pomoc de minimis” – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po otrzymaniu informacji KE.

Wojciechowski obiecywał i tyle z tego 

Kilka dni temu pisaliśmy o poczynaniach komisarza Janusza Wojciechowskiego w tej sprawie. Na twitterze wręcz gloryfikował coś o co dawno powinien zawalczyć czyli wymuszenie konkretnych działań dot. dopłat do nawozów. 

 Na zgłoszenie ponownego wniosku MRIRW, komisarz odpowiedział, że KE zgodzi się na dopłaty do nawozów (i nie tylko do nawozów), w wysokości nawet do 35 tys. euro na gospodarstwo. Jak zaznaczył gwarantuje to „jego” Komunikat Komisji z 24 marca br. Zaznaczył przy tym, że jest jeden warunek: MRIRW musi złożyć prawidłowy wniosek, nie o pomoc covidową tylko „wojenną”.

Rolnicy wodzeni są za nos od kilkunastu miesięcy. Mamy kwiecień, 3 tygodnie temu na pola wjechały ciągniki w celu zasiewów, a potrzebne do optymalnej uprawy nawozy stały się towarem luksusowym przez co większość przedsiębiorców . Jak rolnicy mają zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe gdy nie stać ich na zakup 

Dla nas wygląda to jak granie na czas. Wicepremier podkreślił, że nowy wniosek będzie przygotowany z powołaniem się na zapisy zawarte w Komunikacie Komisji Europejskiej z 24 marca br. (2022/C 131 1/01) na temat tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy.

zdj: MRIRW

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x