czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Kapitał spekulacyjny winduje notowania giełdowe zbóż i oleistych

spot_img

Kontrakty terminowe na zboża i nasiona oleiste powróciły do trendu wzrostowego w drugiej dekadzie kwietnia, a ostatni tydzień (kończący się 22-kwietnia) przyniósł w Chicago nowe 7-8 letnie maksima. Kanadyjski i unijny rzepak poprawiały każdego dnia swoje historyczne szczyty.  Rynkiem zaczęła rządzić pogoda. Napięte bilanse starych upraw sprawiają, że jakiekolwiek problemy pogodowe wywołują teraz większe niż zazwyczaj reakcje uczestników rynku (głównie inwestorów spekulacyjnych). Tylko w czwartek 22-kwietnia fundusze spekulacyjne kupiły netto 72,5 tys. kontraktów na kukurydzę (150 tys. w tygodniu), 23 tys. na soję (55 tys. tym tygodniu) i 19 tys. kontraktów na pszenicę (35 tys. W tygodniu). Warto zwrócić uwagę, że długa pozycja spekulacyjna w kukurydzy jest rekordowa, stąd poprawa warunków pogodowych może wywołać odwrócenie trendu.

Świat potrzebuje olbrzymich zbiorów zbóż i nasion oleistych w nowym sezonie aby sprostać rosnącemu importowi ze strony Chin, ale też większemu popytowi na biopaliwa w USA (zmiana polityki Białego Domu). Tymczasem ostatnie prognozy areału zasiewów w USA pokazały wprawdzie wzrost obszaru przeznaczonego pod główne uprawy, ale był on znacznie mniejszy niż oczekiwano. Deficyt opadów zaczyna być problemem na północy USA, ale też we Francji, gdzie dodatkowo straty spodziewane są po fali mrozów. Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają mniejsze niż zwykle opady w Europie w kolejnych tygodniach. Ciągłe obawy dotyczą też poziomu produkcji drugiego zbioru kukurydzy w Brazylii z powodu mocno opóźnionych zasiewów.

Sytuacja na giełdowym rynku może się diametralnie zmienić wraz z poprawą pogody i po publikacji rzeczywistych szacunków areału zasiewów w USA.

Amerykańskim kontraktom (ogólnie surowcom) pomagał dodatkowo osłabiający się teraz dolar.

Giełda w Chicago:

W Chicago kukurydza wyceniana jest teraz na swoich wieloletnich szczytach pod wpływem malejących prognoz zbiorów w Ameryce Południowej i niekorzystnej pogody w USA. Wyceny soi także ruszyły w górę po dłuższym okresie stabilizacji. Wzrostom na rynku soi sprzyjają wyjątkowo drogie oleje roślinne i niekorzystna pogoda w USA na starcie zasiewów.

Notowania pszenicy SRW odbiły w górę po tym jak spadły do najniższego poziomu w tym roku. Ceny nadal rosną (ustalają wieloletnie maksima) wspierane obawami pogodowymi dotyczącymi Ameryki Północnej, ale też Europy. Fala mroźnego powietrza napłynęła na północną część USA i całą Kanadę oraz Europie.

Giełda w Paryżu:

Wyceny kontraktów na ubiegłoroczne zboża wróciły w połowie kwietnia do poziomów sprzed miesiąca, a ostatni tydzień (kończący się 22-kwietnia) przyniósł kolejną falę wzrostów. W konsekwencji unijna kukurydza z dostawą w czerwcu kosztuje teraz (22.04.2021) ok. 234 eur/t, a majowa pszenica 238,5 eur/t. Maleje, ciągle duża, różnica w wycenie starych i nowych zbiorów. Obawy dotyczące tegorocznych upraw sprawiają, że obydwa unijne kontrakty na nowe zboża  (też tegoroczny rzepak) wspięły się na maksima serii. Kukurydza z dostawą w listopadzie wyceniana jest na 208,25 eur/t, podczas gdy pszenica dostarczona we wrześniu kosztuje teraz blisko 220,75 eur/t.

Notowania unijnego rzepaku ze starych zbiorów od początku marca utrzymywały się w przedziale 500-526,25 eur/t, przy czym maksimum tego przedziału oznaczało historyczny szczyt notowań serii najbliższej zaliczony w połowie marca. W poniedziałek 19-kwietnia ceny wybiły się z wielotygodniowej konsolidacji zyskując prawie 10% w ciągu kilku sesji i zbliżając do poziomu 600 eur/t (nowy historyczny szczyt). Wyceny nasion z nowych zbiorów rosną w kwietniu i przekroczyły w czwartek 500 eur/t, co jest najwyższą wyceną serii sierpniowej. Rzepak korzysta ze słabych perspektyw tegorocznej produkcji w UE i z wysokich cen canoli oraz olejów roślinnych.

Ceny zbóż w kraju opierają się trendowi wzrostowemu panującemu na giełdach

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe sześciu zbóż spadły, a czterech wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu 12-18.04.2021. Spadki ceny średniej były zróżnicowane i mieściły się w przedziale 0,1-1,6%. Największa skala spadku dotyczyła pszenicy konsumpcyjnej (-1,6%, do 930 zł/t), żyta paszowego (-1,6%, do 718 zł/t) i pszenicy paszowej (-1%, do 980 zł/t).

W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę płacono w makroregionie północno-zachodnim (957 zł/t za ziarno paszowe i 957 zł/t – konsumpcja). Najtańsza pszenica była w makroregionie centralno-wschodnim, gdzie za konsumpcję płacono średnio 881 zł/t, a mieszalnie pasz płaciły średnio 933 zł/t.

Do grupy drożejących zbóż należało konsumpcyjne ziarno żyta, jęczmienia i owsa oraz pszenżyto.

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 14-20%, a kukurydzy o dokładnie 1/3 wyższe niż rok temu. Wszystkie zboża notują ostatnio wieloletnie rekordy cen.

W analizowanym tygodniu zboża paszowe stanowiły 68,9% zakupów (-6% w skali tygodnia), w tym pszenica 46%, kukurydza 11%, pszenżyto 7% i żyto 2%. Udział pszenicy konsumpcyjnej w skupie wzrósł w ciągu tygodnia i wyniósł 27%.

Ceny średnie zbóż w kraju:

Bardzo dużym zainteresowaniem rolników cieszą się oferty zakupu nowych zbóż. Ceny proponowane w umowach terminowych na zbiór 2021 są wysokie. Za pszenicę konsumpcyjną dostarczoną do portów we wrześniu można otrzymać od 865 do 880 zł/t, za pszenżyto od 750 do 780 zł/t, a za żyto 650-680 zł/t netto.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA, FAO, CME, Euronext-Paryż, MriRW, BM Start

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x