środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

John Deere Financial: zamów ciągnik dziś, zacznij spłatę po żniwach 2021

spot_img

John Deere, niczym w czasach Wielkiego Kryzysu lat 20. i 30., kiedy jako jedyny producent maszyn rolnych wydłużył terminy płatności za już sprzedane ciągniki i maszyny rolnicze, dziś również oferuje pomoc rolnikom.

  • Przed branżą wymagający rok. Pandemia COVID-19 oraz przewidywana susza postawią rolników w trudnej sytuacji.
  • John Deere Financial przygotował pakiet pomocowy dla rolników: zarówno kupujących nowe maszyny, jak i obecnych klientów.
  • Pierwsza płatność za zakupione teraz ciągniki możliwa po 12 miesiącach od ich odbioru.

Inwestycja w nowe maszyny rolnicze w przypadkach wielu gospodarstw w tym roku stanęła pod znakiem zapytania. Nie tylko spowolnienie światowej gospodarki, ale też zapowiadana w kraju susza zmieniła nastawienie prowadzących działalność, którzy w obliczu spodziewanego kryzysu skupiają się na zapewnieniu ciągłości i stabilności ekonomicznej.

Karencja, czyli komfort w planowaniu finansów

Zakup maszyn rolniczych to dla prowadzącego działalność duże wyzwanie, które powinno być trafne nie tylko pod względem funkcjonalności, trwałości maszyn, ale też odpowiednio skrojonego finansowania, które nie zachwieje płynnością działalności. Od ponad dwóch lat rolnicy korzystają z tzw. oferty przedsezonowej John Deere, dzięki której mogą zakupić maszyny sezonowe (kombajny, opryskiwacze samojezdne, sieczkarnie), a spłatę rat rozpocząć nawet  18 miesięcy po odbiorze maszyny. To rozwiązanie gwarantujące komfort w planowaniu finansów bez znacznego wydatku tu i teraz.

Jednym z rolników, którzy w zeszłym roku, zdecydowali się na zakup kombajnu zbożowego z opcją karencji był pan Jakub Rybczak z pow. ostrzeszowskiego, łączący prowadzenie własnego gospodarstwa ze świadczeniem usług. Nowoczesny sprzęt miał pomóc w rozwoju działalności i otworzyć możliwość przyjmowania kolejnych zleceń.

– Przeanalizowaliśmy wraz z tatą różne opcje i wybór padł na John Deere Financial. Jako młody przedsiębiorca nie muszę stresować się pierwszym sezonem. Spłatę maszyny rozpocznę dopiero po żniwach 2020, dzięki czemu już znalazłem zlecenia, nie przejmując się tym, że od teraz muszę mieć środki na spłatę maszyny. Mogłem skupić się na pracy – mówi pan Jakub.

Zakup ciągnika teraz, płatność – za rok

Rolnicy, podobnie jak przedstawiciele innych branż w przyszłość patrzą z pewną dozą ostrożności. Zaplanowane inwestycje w wielu przypadkach schodzą na dalszy plan, szczególnie gdy trzeba zadbać o płynność i spłatę bieżących zobowiązań.

– Przed branżą bardzo wymagający rok, co wynika nie tylko z pandemii wirusa COVID-19, lecz też przewidywanej w kraju suszy. Dlatego też John Deere Financial  pomaga przejść przez ten trudny czas rolnikom, proponując nowe zasady finansowania kluczowych w przypadku prowadzenia rolniczej działalności, ciągników serii 6, 7 i 8. Wraz z początkiem maja rolnicy mogą zamawiać maszyny, a po ich odbiorze korzystać z nawet odroczenia spłaty kapitału nawet o 12 miesięcy. Dzięki temu przez najbliższy rok będą mogli ograniczyć wydatki inwestycyjne, zakumulować środki, a spłatę zadłużenia rozpocząć nawet po żniwach 2021 kiedy zakładamy, że sytuacja będzie już bardziej stabilna – mówi Agnieszka Dziecielska, Sales Manager w John Deere Financial.

Jak nowy program sprzedaży wygląda w praktyce? Do momentu odbioru ciągnika, rolnik nie ponosi żadnych kosztów.  Dopiero odbierając maszynę, wpłaca 15% wkładu własnego – (gdzie wkładem własnym może być również posiadana dotacja unijna lub oddana w rozliczeniu używana maszyna-), , a później przez 12 miesięcy spłaca jedynie odsetki.

Spłata pierwszej raty kapitałowo – odsetkowej rozpoczyna się dopiero w 13-tym miesiącu od odbioru ciągnika-. Dzięki temu rolnik ma rok na zaplanowanie innych wydatków (nawozów, środków ochrony roślin itd.) i przychodów,a tym samym optymalne zaplanowanie budżetu.

Klient ma wybór trzech harmonogramów spłaty rat: miesięczny, kwartalny, półroczny.

Maksymalnym okresem kredytu jest później 9 lat, czyli dodając 12 m-cy karencji (kiedy płacimy tylko odsetki), Klient otrzymuje możliwość finansowania na maksymalnie 10 lat łącznie z korzystnym oprocentowaniem, zapewnionym przez finansowanie fabryczne John Deere. Pierwsi chętni na zakup ciągnika z nowymi zasadami finansowymi już są – z tej opcji korzysta właśnie pan Bogdan z pow. biłgorajskiego.

Do zakupu z wykorzystaniem odroczenia spłaty rat zachęciła mnie przede wszystkim obecna sytuacja w Polsce i na świecie. Nikt nie wie, co będzie się działo w tym roku, sytuacja w rolnictwie ze względu na COVID-19 jest bardzo niepewna. Rozpoczęcia spłaty po roku od odbioru ciągnika da w moim wypadku możliwość spokojnego zaplanowania wydatków i przychodów ze żniw w 2020 i w 2021 roku.

Pan Bogdan planuje odebrać ciągnik we wrześniu 2020 roku.

 

 

Wsparcie dla obecnych klientów

John Deere, czołowy producent maszyn rolniczych, opieką otacza zarówno nowych, jak i obecnych klientów. Rolnicy, którzy wcześniej zakupili maszyny rolnicze w finansowaniu fabrycznym , korzystając z kredytu lub zdecydowali się na leasing, mogą liczyć na wsparcie:

– Osoby, które mają przejściowe trudności z wywiązywaniem się ze zobowiązań kredytowych, mogą składać wnioski o restrukturyzację kredytów w naszym partnerskim banku Credit Agricole. Przygotowane są następujące rozwiązania: – zawieszenie części kapitałowej lub części odsetkowej raty, lub zawieszenie raty kapitałowo-odsetkowej do 6 miesięcy,

– Klienci korzystający z produktów leasingowych John Deere Financial mają dostępną procedurę tzw. leasingu swobodnego tj. możliwość samodzielnej zmiany harmonogramu spłaty rat (jeśli leasing trwa min. 6 m-cy): obniżenia raty o połowę na 6 miesięcy lub obniżenia raty do 1 zł na 3 miesiące.

Żadne z powyższych rozwiązań nie wpływa na przyszłą ocenę zdolności kredytowych naszych Klientów – tłumaczy Paulina Anikowska, Territory Finance Manager w John Deere Financial.

Historia lubi zataczać koło – w okresie Wielkiego Kryzysu przełomu lat 20. i 30. John Deere wykupił obligacje rolne na kwotę 12 milionów dolarów i wydłużył terminy płatności za już sprzedane ciągniki i maszyny rolnicze. W efekcie w latach 1930–1932 sprzedaż maszyn co prawda spadła o 86%, ale pozwoliła rolnikom efektywnie produkować.

To doświadczenie stało się historyczną podwaliną pod budowę John Deere Financial, które od ponad 60 lat na całym świecie pomaga rolnikom mądrze finansować zakup nowych maszyn i dobiera optymalne rozwiązania także na trudniejsze czasy.

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników