Co znajdziesz w artykule?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał zezwolenie na stosowanie środka ochrony roślin Coragen 200 SC (o substancji czynnej chlorantraniliprol) w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania skośnika buraczaka. Decyzja została podjęta na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego i obowiązuje od 15 czerwca do 15 września 2023 roku.
Coragen 200 SC – jak stosować?
Zalecana dawka Coragen 200 SC do jednorazowego zastosowania wynosi 0,1 l/ha, wraz z adiuwantem EntoMaxx pH-Premium w stężeniu 0,75% (czyli 750 ml preparatu na 100 litrów wody). Środek ten powinien być stosowany od fazy początku zakrywania międzyrzędzi do fazy dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 31-49). Zaleca się użycie 150-200 litrów wody na hektar. W sezonie wegetacyjnym można przeprowadzić maksymalnie jeden zabieg.
Skośnik buraczak – poważne zagrożenie dla plantacji buraka cukrowego
Skośnik buraczak to gatunek małego motyla, który rozprzestrzenił się na terenach Polski i stanowi zagrożenie dla plantacji buraka cukrowego. Jego larwy żerują na liściach sercowych buraka, powodując uszkodzenia, które mogą prowadzić do infekcji grzybowych i gnicia korzeni. Skośnik buraczak ma trzy do czterech pokoleń w sezonie, a suche i upalne okresy sprzyjają jego namnażaniu.
Uszkodzenia spowodowane przez skośnika buraczaka
Uszkodzenia spowodowane przez skośnika buraczaka prowadzą do obniżenia plonu i jakości buraka cukrowego. Gnicie uszkodzonych korzeni sprzyja infekcjom, a zgnilizna kopcowa może powodować kolejne straty. Przeprowadzone badania wskazują, że najlepsze efekty zwalczania skośnika buraczaka uzyskuje się, gdy zabiegi są przeprowadzane około miesiąc po pojawieniu się pierwszych motyli. W przypadku korzystnych warunków atmosferycznych może być konieczne wykonanie drugiego zabiegu.
Szkodnik ten ma negatywny wpływ na rozwój buraka cukrowego, a uszkodzenia powodowane przez larwy stanowią wejście dla infekcji grzybowych. Infekcje wtórne mogą prowadzić do gniciu korzeni, znacznych strat w plonie, zmniejszenia zawartości cukru w burakach, a także zakłóceń w procesie technologicznym produkcji cukru.
źródłó: KZPBC