poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Jest szansa na spore obniżki cen na stacjach paliw

spot_img

Dalsze silne umocnienie złotego i lekki spadek notowań ropy przełożyły się na ponad dwudziestogroszową przecenę popularnej 95-ki i dwa razy większy spadek ceny oleju napędowego w hurcie w tygodniu 9 – 16.11.2022. Zawęziła się tym samym olbrzymia różnica w wycenie oleju napędowego i benzyny do poniżej 1 zł/l w cenniku hurtowym PKN Orlen. Ta sama różnica na stacjach paliw sięga jeszcze średnio 1,22zł, a dwa tygodnie wcześniej była o 14 groszy większa (rekord).

Diesel potaniał w hurcie o 1,5 zł/l w skali tygodnia

Od początku listopada ON potaniał w hurcie aż o 66 groszy, a benzyna (Pb95) o skromne 24 grosze na litrze. Dla przypomnienia, październik był w hurcie neutralny dla benzyny, podczas gdy ceny  diesla wzrosły w skali minionego miesiąca aż o 56 groszy na litrze.

Zmiana relacji cenowych między ON i benzyną może wynikać z cieplejszej niż zwykle jesieni w Europie, co przekłada się  na mniejszy popyt na olej opałowy.

Wycena ropy Brend oscyluje w środę (16.11.2022) w okolicy 93 usd/b, czyli 1,5 usd/b niżej niż przed tygodniem. Jeszcze bardziej korzystne dla kierowców jest umocnienie złotego. W skali analizowanego tygodnia kurs usd/pln spadł o 16 groszy do 4,52 złotego za dolara. Złoty umacnia się tradycyjnie w sytuacji gdy na świecie tanieje dolar. Kurs euro do dolara wrócił powyżej parytetu i nadal rośnie po danych pokazujących spadek inflacji w USA (oznacza to mniejszą skalę przyszłych podwyżek stóp procentowych w USA).

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol w połowie 46-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,62 zł/l i 7,84 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki nie zmieniła się, a cena diesla spadła o 7 groszy na litrze.

Dokładnie cztery tygodnie wcześniej cena średnia ON ustanowiła swój historyczny rekord (8,08 zł/l), podczas gdy popularna 95-ka jest teraz tańsza o 1,33 zł/l od rekordu z 08.06.2022 (7,95 zł/l). Cena średnia autogazu pozostała na poziomie 3,02 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 16-11-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,35 zł/l (-1 gr/l);
• Pb95: 6,62 zł/l ( 0 gr/l);

• ON: 7,84 zł/l (-7 gr/l);
• LPG: 3,02 zł/l ( 0 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT (do końca tego roku) na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT (obowiązuje na razie do końca roku) nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Porównując rok do roku, benzyna 95-oktanów jest w detalu o 0,61 zł/l (10%) droższa niż przed rokiem. Niestety diesel, który rok temu kosztował prawie tyle samo co benzyna, drożeje w skali roku aż o 1,82 zł/l (30%). Zadowoleni mogą być jedynie posiadacze aut zasilanym LPG, ponieważ paliwo to było rok temu o ok. 30 gr/l droższe.

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x