czwartek, 11 sierpnia, 2022
spot_img
spot_img

Jest projekt ustawy dot. nowych zasad identyfikacji i rejestracji zwierząt

-REKLAMA-spot_img

We wtorek (28.07 br.) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Projekt ten dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Jego celem jest także zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Ponadto proponowane rozwiązania mają ułatwić walkę z ASF.

Identyfikacja i rejestracja zwierząt oraz zakładów drobiu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie kontynuować zadania związane z identyfikacją i rejestracją zwierząt (bydła, owiec, kóz, świń), przejmie zadania dotyczące gromadzenia danych nt. innych gatunków.

Dostosowanie systemów informatycznych

Nowe rozwiązania umożliwią dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań. Obejmuje to zapewnienie kompatybilności m.in. elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi systemami informatycznymi, które są związane z ochroną zdrowia zwierząt. Dodatkowo w nowych przepisach przewidziano rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym.

Elektroniczne zgłaszanie zdarzeń

Od 1 stycznia 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt wyłącznie w postaci elektronicznej.  Jeżeli po tym czasie posiadacze wymienionych gatunków zwierząt nadal nie będą w stanie samodzielnie dokonywać zgłoszeń, będą mogli skorzystać z pomocy pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub pracowników ARiMR.

Źródło: MRiRW

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
873ObserwującyObserwuj
12,200SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x