niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jest kolejne ognisko ASF!

spot_img

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 9 i 10 ogniska ASF u świń w Polsce w 2023 roku. Skażone stada ujawniono w województwach warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Ognisko ASF nr 2023/9 (ognisko wtórne do ogniska nr 4 w 2023 r.) wyznaczono 29 czerwca 2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 750 świń (118 lochy, 2 knury, 369 warchlaków, 261 prosiąt), położonym w miejscowości Mieczniki, gmina Banie Mazurskie, powiat gołdapski, województwo warmińsko-mazurskie, na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części III załącznika I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/594.

Ognisko ASF nr 2023/10 (ognisko pierwotne) wyznaczono 29 czerwca 2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń (6 loch, 16 tuczników 8 prosiąt), położonym w miejscowości Chrustowo, gmina Oborniki, powiat obornicki, województwo wielkopolskie, na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/594.

W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Źródło: GIW

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x