czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Firmy Bunge i Viterra łączą się

spot_img

Dwie duże firmy globalne z agrobiznesu – Bunge i Viterra (obecne od lat w Polsce) ogłosiły 13 czerwca, że zgodziły się na fuzję, w wyniku której powstanie jedna z największych firm na świecie, zbliżając ją pod względem wielkości i zakresu działalności do wiodących gigantów – Cargill i ADM.

W ramach transakcji o wartości 18 miliardów dolarów, która została jednogłośnie zatwierdzona przez zarządy obu firm, akcjonariusze Viterra otrzymają około 65,6 miliona akcji Bunge o wartości około 6,2 miliarda dolarów i około 2 miliardy dolarów w gotówce. Bunge przejmie również 9,8 miliarda dolarów długu Viterry.

Jeśli fuzja zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne, roczne przychody Bunge zbliżyłyby się do amerykańskiego rywala ADM, który odnotował sprzedaż na poziomie prawie 102 miliardów dolarów w 2022 roku. Łączna sprzedaż Bunge i Viterry wyniosła w ubiegłym roku ponad 67 miliardów dolarów.

Po zamknięciu transakcji, które ma nastąpić w 2024 roku, połączona firma będzie działać jako Bunge, kierowana przez Gregory’ego Heckmana, dyrektora generalnego Bunge i Johna Neppla, dyrektora finansowego Bunge. David Mattiske, dyrektor generalny Viterra, dołączy do zespołu wykonawczego Bunge w roli współdyrektora operacyjnego.

Siedziba firmy będzie znajdować się w St. Louis w stanie Missouri w USA, natomiast obecna siedziba firmy Viterra w Rotterdamie w Holandii będzie w przyszłości ważną lokalizacją handlową połączonej firmy.

Viterra, która od 2012 roku jest własnością szwajcarskiego giganta handlu towarami Glencore PLC, zarządza siecią aktywów do przechowywania, przetwarzania i transportu produktów rolnych w 37 krajach.

Bunge jest światowym liderem w przetwórstwie soi i wiodącym dostawcą specjalistycznych olejów i tłuszczów roślinnych, obsługującym około 300 zakładów w ponad 40 krajach.

Viterra odnotowała swój najbardziej udany rok w historii w 2022 roku z rekordową EBITDA w wysokości 2,65 miliarda dolarów, wymieniając rekordową produkcję w swoich głównych regionach eksportowych jako jedną z przyczyn jej dobrych wyników.

Bunge zwiększy swoją już wiodącą pozycję jako eksporter soi i kukurydzy w Ameryce Południowej, ponieważ Viterra jest obecnie jednym z największych eksporterów tych upraw w Brazylii.

Transakcja radykalnie zwiększy możliwości magazynowania i przeładunku zboża w Australii, czołowego producenta i eksportera pszenicy, jęczmienia i rzepaku.

Viterra posiada 55 magazynów w Australii Południowej i zachodniej Wiktorii oraz sześć terminali eksportowych zboża luzem.

Na Ukrainie, największym światowym producencie słonecznika i największym dostawcy oleju słonecznikowego, połączone spółki miałyby trzy zakłady przetwórstwa nasion oleistych w południowej i wschodniej części kraju.

Transakcja wpłynie również pozytywnie na obecność Bunge w Ameryce Północnej. Viterra, niedawno przejęła amerykańską firmę Gavilon zajmującą się wytwarzaniem i przechowywaniem zboża oraz działalnością w zakresie składników żywności. 

Jak na ironię, na początku 2017 roku Viterra, wówczas znana jako Glencore Agriculture, podjęła próbę przejęcia Bunge, które wówczas wyceniono na 11 miliardów dolarów. Próba przejęcia została odrzucona. Bunge jest obecnie wart ponad 14 miliardów dolarów.

Viterra Polska Sp. z o.o.(wcześnie Glencore Polska), jako część Viterra, jest obecna na rynku polskim od 1997 roku. Jej główne gałęzie działalności to handel zbożami, nasionami roślin oleistych, śrutami,  składowanie towarów i produkcja olejów roślinnych. Działalność prowadzona jest w połączeniu ze spółkami stowarzyszonymi w Polsce i w Niemczech.

Bunge jest obecna na polskim rynku od 2002 roku. To największy w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej przetwórca nasion oleistych i producent tłuszczów roślinnych.

Źródło: World-Grain, Viterra Polska, Bunge Polska

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x