poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jakie zagrożenia w pszenicy?

spot_img

Pomimo opóźnionej wegetacji roślin, wczesne odmiany pszenicy zaczęły kwitnąć. To jest czas do tego, by dokonać lustracji pola i przyjrzeć się dokładnie jakie zagrożenia występują w pszenicy. Chociaż w tym roku jak się patrzy na łan, to wygląda na zdrowy, jednakże gdy się wejdzie w głąb pola i u nasady roślin widać wyraźnie porażenia chorobami. Na plantacjach, na których wykonano odpowiednio zabiegi T2, można stwierdzić minimalne porażenia.  Ponieważ w tym roku było wilgotno, teraz jest bardzo ciepło, zboża są gęste na wielu plantacjach wystąpiły choroby grzybowe.

Jakie choroby występują w pszenicy?

                Na pszenicach widać przede wszystkim mączniaka, septoriozę paskowaną. Na niektórych plantacjach pojawiła się rdza żółta i brunatna ale też rynchosporioza. Mączniak jest łatwo rozpoznawalny, ponieważ tworzy charakterystyczny biały nalot na zielonych częściach roślin. Jego próg szkodliwości w fazie kłoszenia stanowią pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym, flagowym i na kłosie. Jak i mączniak tak i septorioza mogą spowodować duże straty w uprawach. Jeżeli zaobserwujemy wydłużone, żółto brunatne plamy na liścieniach, liściach właściwych czy łodygach, mamy do czynienia z setoriozą paskowaną. Choroba ta atakuje przez cały okres wzrostu, szczególnie niebezpieczna jest, gdy pojawi się na liściach flagowych. Wtedy zainfekowane liście zasychają i obumierają, a roślina jest niedożywiona. Straty mogą sięgać nawet 40%. Próg szkodliwości dla septoriozy w fazie kłoszenia stanowi 5-10% porażonej powierzchni liścia flagowego lub 1% liści z owocnikami.

                Obecnie na wielu plantacjach zaobserwowano wystąpienie rdzy brunatnej. Objawy występują na blaszkach liściowych, krytycznym momentem jest porażenie liścia flagowego. Są to charakterystyczne plamki, w tych miejscach po kilku dniach pojawiają się rdzawe, pylące uredinia, czyli skupienia zarodników. Przy silnym porażeniu mogą pokrywać całą powierzchnię blaszki liściowej, a straty mogą sięgać 10% a nawet do 30%. Próg szkodliwości stanowią pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym lub flagowym. Obok rdzy brunatnej można zaobserwować rdzę żółtą, w szczególności gdy wiosna była długa, chłodna i wilgotna. Rdza żółta jest niebezpieczniejsza, ponieważ pojawia się wcześniej. Na liściach pojawiają się plamy z żółtymi i jasnozielonymi strefami, które na wyżej położonych liściach przechodzą w wydłużone pasy. Porażone liście obsychają i zamierają.

                Chłodna wiosna spowodowała, że pojawiła się rynchosporioza. Gdy na liściach i pochwach liściowych pojawią się owalne plamy 1-2 cm, z początku niebieskozielone, w środku żółte, dookoła ciemnobrązowe, to mamy do czynienia z rynchosporiozą. Podobnie jak w poprzednich przypadkach porażone części zamierają. Największemu porażeniu rynchosporiozą zbóż ulegają przede wszystkim: jęczmień ozimy, jęczmień jary i żyto.

Jakie zabiegi należy wykonać w pszenicy?

                Presja chorób w pszenicy jest zróżnicowana. Obecnie wielu rolników przygotowuje się do zabiegu na kłos. Zabieg ten powinno się wykonać w połowie kwitnienia. A ponieważ warunki pogodowe sprzyjają wysokiej presji chorób, jest bardzo ciepło, przedtem było wilgotno, nie należy się spóźniać z zabiegiem T3. Najlepszy moment na zabiegi przeciw fuzariozie kłosa to moment, gdy środkowe części kłosa są już zapylone.

                Aktualnie zaobserwowano pierwsze larwy skrzypionki zbożowej, lenie, żółwinek. Warto dodać do oprysku insektycyd. Dla przypomnienia progi szkodliwości dla szkrzypionki w pszenicy to 1-1,5 larwy na jednym źdźble.

Autor NŁ

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x