sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jakie substancje zostaną wycofane w 2022 roku? Lista jest długa

spot_img

Prochloraz, Alfa-cypermetryna Famoksadon, Indoksakarb – to tylko niektóre z substancji, które znalazły się na liście „do wycofania”. Niestety kolejny raz, bez żadnych konsultacji z rolnikami narzucono wycofanie jednych z ważniejszych środków w ochronie roślin. Nie pozostaje nic, jak zużyć je przed końcem terminu. Ile czasu zostało na zużycie środków?

Fosmet 

Fosmet to substancja czynna, stosowana m.in. przy uprawach rzepaku (do zwalczania chowacza brukwiaczka, chowacza czterozębnego i słodyszka), przy uprawach ziemniaka (zwalczanie stonki ziemniaczanej), gorczycy (słodyszek rzepakowy), a także w sadownictwie – w wielu uprawach owocowych (np. na jabłoniach do zwalczania ćmy jabłoniowej). Fosmet stosowano też do ochrony roślin ozdobnych i winorośli m.in. do zwalczania mszyc, roztoczy i muszek owocowych. 

Na mocy rozporządzenia środki ochrony roślin zawierające ten składnik nie będą mogły dłużej występować na rynku. Wprowadzone do obrotu do dnia 1 maja 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 września 2022 r. a stosowane, przechowywane czy unieszkodliwiane do dnia 1 listopada 2022 r.

Indoksakarb

Indoksakarb jest składnikiem wykorzystywany przy uprawie rzepaku (do zwalczania słodyszka rzepakowego, chowacza czterozębnego) oraz w uprawach kukurydzy (przeciw omacnicy prosowiance i stonce kukurydzianej). To nie wszystko, bo zastosowanie znajduje także w ogrodnictwie – w uprawie warzyw i owoców. 

Zgodnie z nowym rozporządzeniem środki ochrony roślin zawierające substancję czynną wprowadzone do obrotu do dnia 19 marca 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 19 czerwca 2022 r. a stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 19 września 2022 r. 

Flutriafol

Flutriafol jest środkiem przeznaczonym do zwalczania chorób wywołanych przez grzyby w ochronie zbóż jarych i ozimych (pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień jary),  ale także w uprawie rzepaku. Chroni rośliny przed mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, rdzą brunatną, septoriozą paskowaną liści i septoriozą plew.

Rolnicy będą mogli korzystać ze środków zawierających Flutriafol wprowadzonych do obrotu do dnia 31 października 2021 r. tylko do dnia 31 grudnia 2022 r. Sprzedaż i dystrybucja obowiązywać będzie do dnia 30 kwietnia 2022 r. 

Prochloraz

 Prochloraz jest substancją grzybobójczą stosowaną w uprawie zbóż jarych i ozimych oraz rzepaku. Ma na zadaniu chronić przed mączniakiem prawdziwym, łamliwością źdźbła, septoriozą paskowaną liści pszenicy, rynchosporiozą czy rdza brunatną. Ponadto powstrzymuje czerń krzyżową, szarą pleśń oraz zgniliznę twardzikową, które najczęściej atakują rzepak ozimy.

Środki ochrony roślin zawierająca Prochloraz, wprowadzone do obrotu do dnia 1 kwietnia 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 października 2022 r. a stosowane, przechowywane i unieszkodliwiane do dnia 1 października 2023 r.

Famoksadon

Famoksadon jest środkiem grzybobójczym chroniącym przed chorobami grzybiczymi na m.in. pomidorach, ziemniakach, dyniowatych, sałacie i winogronach.

Sprzedaż i dystrybucja środków ochrony roślin, wprowadzonych do obrotu do dnia 16 marca 2022, w których skład wchodzi Famoksadon będzie trwała do 16 czerwca 2022 r. natomiast stosowane mogą być, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 16 września 2022.r.

Alfa-cypermetryna

Alfa-cypermetryna jest środkiem owadobójczym stosowany w uprawie zbóż i rzepaku, a także w warzywnictwie. Wykorzystuje się ją w zwalczaniu mszyc, chowaczy, gąsienic bielinka, piętnówki kapustnicy, tantnisia krzyżowiaczka, i oprzędzików. 

Końcowy termin sprzedaży i stosowania środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną ustanowiono na dzień 7 grudnia 2022 r. W związku z powyższym sprzedaż i dystrybucja obowiązywać będzie do dnia 7 czerwca 2022 r. 

Fosforek wapnia, haloksyfop-P, imidachlopryd, pencykuron, zeta-cypermetryna

Środki ochrony roślin, w których skład wchodzą substancje czynne: fosforek wapnia, imidachlopryd, zeta-cypermetryna także zostają wycofane. Nowe terminy na zużycie istniejących zapasów prezentują się w następujący sposób:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 31 stycznia 2021 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 31 lipca 2021 r.;
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 31 stycznia 2021 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 31 lipca 2022 r.

Dla środków ochrony roślin, w skład których wchodzi substancja czynna haloksyfop-P ustanowiono terminy na zużycie istniejących zapasów w następujący sposób:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 28 lutego 2021 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 28 sierpnia 2021 r.;
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 28 lutego 2021 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 28 sierpnia 2022 r.

Dla środków ochrony roślin, w skład których wchodzi substancja czynna pencykuron ustanowiono terminy na zużycie istniejących zapasów w następujący sposób:

  •  środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 31 maja 2021 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 30 listopada 2021 r.;
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 31 maja 2021 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 30 listopada 2022 r.

Wycofywanie kolejnych substancji czynnych to nie lada problem dla rolników. Środków ochrony roślin jest mało, a ich cena jest dużo wyższa, niż kiedyś. Ponadto trafić na równie dobry zamiennik to także wyzwanie. Niestety na ten moment nie pozostaje nic innego jak dostosowanie się do nowych rozporządzeniem. 

źródło:MRIRW
Zdj:pixabay

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
1 rok temu

Pozostanie za chwilę opuścić UE. W Europie zakazują a sprowadzają żywność min soję która jest traktowana środkami uważanymi za niebezpieczne……bez żadnej kontroli z poza UE a od swoich wymagania pseudo ekologii na wsi brakuje tak do pracy a będzie z tym coraz gorzej niech nikt się nie zdziwił gdy warzywa będą droższe niż kiełbasa w sklepie

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x