poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Jakie będą najważniejsze zadania resortu na najbliższe lata?

spot_img

Podczas konferencji prasowej (4 grudnia 2019 r.) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wypowiedział się na temat najważniejszych zadań resortu na najbliższe lata.

 

Spółdzielczość i giełda towarowa

Zdaniem Ministra niezbędnym warunkiem dalszego rozwoju polskiego rolnictwa jest organizowanie się krajowych rolników w różne formy wspólnego gospodarowania ze szczególnym uwzględnieniem form spółdzielczych. Szef resortu, poparcie dla tego rodzaju inicjatyw, powiązał z perspektywą stworzenia nowoczesnej organizacji rynku z uruchomieniem giełdy towarowej włącznie.

 

Kwestia dopłat do rolnictwa

Kolejnym priorytetem Ministerstwa Rolnictwa, jak również Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, będą działania zmierzające do wyrównania poziomu unijnego wsparcia dla rolników. W tym kontekście Minister Ardanowski podkreślił, że rząd polski intensywnie zabiega o tego rodzaju zmiany. W jego opinii widać już, że argumenty polskiej strony zaczynają zyskiwać zrozumienie u przedstawicieli innych Państw członkowskich Unii Europejskiej, a szczególnie u płatników netto do unijnego budżetu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rynek ciągników- wydano 658 tablic

Komisja Europejska i budżet WPR

Minister Rolnictwa zwrócił również uwagę na to, że po wyborze nowej Komisji Europejskiej i Parlamentu UE prace związane z unijnym budżetem nabiorą zdecydowanego przyspieszenia. Natomiast środki przeznaczone na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej w dalszym ciągu obejmują ponad 1/3 całego, unijnego budżetu, co stwarza szerokie pole do działania.

 

O polskiej żywności

Minister Ardanowski przypomniał również, że polskie rolnictwo produkuje żywność wysokiej jakości i w związku z tym Polska zaczyna być liczącym się uczestnikiem światowego rynku zbytu. Kolejnym priorytetem ministerstwa będzie zatem wspieranie działań na rzecz utrzymania jakości i podnoszenia wartości sprzedaży polskich produktów rolnych.

 

Kwestie bezpieczeństwa i ASF

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że nie porzucił pomysłu utworzenia jednej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności, ale działania w tym zakresie nie będą podejmowane w czasie, gdy trwa walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
W powyższym kontekście minister zapowiedział zwiększenie etatów w inspekcji weterynaryjnej i zmniejszenie do niezbędnego minimum, delegowania zadań do lekarzy prywatnej praktyki weterynaryjnej. Przewidywane są również zmiany dotyczące kontroli w ubojniach. Równolegle postępować będą działania związane z uszczelnieniem systemu rejestracji i identyfikacji zwierząt.

 

Promocja i informacja

Ministrowi Rolnictwa zapewnił, że zależy mu na tym, aby społeczeństwo było informowane o korzyściach wynikających z dobrze funkcjonującego rolnictwa, jak i o tym jak ważna jest rola mieszkańców wsi ,zarówno dla krajowej gospodarki, jak i dla rozwoju społeczno-ekonomicznego obszarów wiejskich.
W związku z tym, minister zwrócił uwagę na znaczenie oznakowania żywności.  Przy czym, przy okazji promocji polskiej żywności, przy jej oznaczaniu używane będą również znaki informacyjno promocyjne Unii Europejskiej. Testowana będzie także możliwość powrotu do pierwotnej nazwy ministerialnego programu pn.” Poznaj Dobrą Żywność”, czyli do nazwy jaką nadali mu twórcy tego programu, czyli: „Polska Dobra Żywność”.

 

Gospodarstwa ekologiczne i ziemia

Ponadto, Ministerstwo Rolnictwa wspierać będzie gospodarstwa ekologiczne. Jednak tylko te,  które rzeczywiście generują określoną produkcję.
Natomiast dopłaty do trwałych użytków zielonych przysługiwać mają tym producentom rolnym i rolnikom, którzy utrzymują przynajmniej minimalną obsadę zwierząt.
Jan Krzysztof Ardanowski poinformował też, że nie będzie zmiany zasad gospodarowania ziemią rolną z uwagi na to, że ziemię należy chronić w kontekście stałego ubytku jej powierzchni.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.gov.pl

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników