poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Jak wykorzystać potencjał ciagnika AXION 960 TERRA TRAC?

spot_img

Komfort użytkowania, prędkość jazdy do 40 km/h, amortyzowany napęd gąsienicowy, zwiększona pojemność zbiornika paliwa, ekonomia użytkowania – to tylko kilka atutów ciągnika AXION 960 z systemem TERRA TRAC. W jaki sposób mogą one zostać wykorzystane w gospodarstwie?

Ciągnik AXION 960 z systemem TERRA TRAC bazuje na technologii znanej z kombajnów, która została specjalnie dostosowana do wymagań ciągnika. Dzięki temu możliwe stało się połączenie zalet ciągnika gąsienicowego pod względem trakcji oraz ochrony podłoża z bardziej komfortową charakterystyką jazdy typowej maszyny. Pojedynczo amortyzowane elementy napędu powodują, że podwozie zawsze zapewnia odpowiednią powierzchnię przylegania.

Najważniejsze liczby? Maksymalna moc maszyny to 445 KM, maksymalny moment obrotowy 1860 Nm przy 1400 obr./min, masa własna 16,5 t. Największa szerokość gąsienicy wynosi 735 mm, a pozostawiony przez nią ślad jest o 35 proc. większy niż w przypadku napędu kołowego 900/60 R42.

Powyższe parametry miał okazję sprawdzić Pan Piotr Gołąb, który zarządza gospodarstwem o wielkości 1300 ha w woj. zachodnio-pomorskim.

Ciągnik wykorzystujemy głównie do siewu wraz z siewnikiem o szerokości roboczej 6 metrów. Zauważyliśmy, że jego uciąg jest znacznie lepszy niż w przypadku maszyny kołowej, natomiast ugniot ziemi jest o wiele mniejszy. Sam komfort pracy również uległ znacznemu podwyższeniu. Nawet wpadając w koleinę, nie odczuwamy tego w taki sposób jak w przypadku zwykłego ciągnika zauważa kierownik gospodarstwa.

 

Najważniejsze korzyści

Zapytany o największe atuty maszyny, Pan Piotr wspomina o bardzo wysokiej sile uciągu i wydajności ciągnika dzięki wysokiej trakcji zapewnionej przez napęd gąsienicowy. Dotyczy to również uprawy ciężkich gleb przy niskiej prędkości jazdy. Istotna jest również kwestia ochrony gleby: duża powierzchnia przylegania zmniejsza nacisk na glebę i zapobiega jej ugniataniu.

 

 

 

Kolejną zaletą jest też niezawodność działania maszyny. Dzięki możliwości wjazdu ciągnika na grunty o mniejszej przyczepności rolnik ma zapewnioną dużą elastyczność pracy w trudnych warunkach. Podkreślić należy również wysoki komfort jazdy do 40 km/h dzięki pełnej amortyzacji podwozia, począwszy od amortyzowanego przedniego i tylnego podnośnika, amortyzowanej przedniej osi, 4 punktach amortyzacji kabiny, kończąc na napędzie gąsienicowym. Ciągnik z takim systemem jest również bardziej kompaktowy w porównaniu do ciągnika z ogumieniem bliźniaczym.  Szerokość ciągnika nie przekracza 3 metrów, a nadal zachowujemy wysoką trakcję podczas pracy na polu.

We wspominanym modelu dużym atutem jest również zwiększony zbiornik paliwa, który wynosi ponad 860 l.

Pozwala to na pracę w siewie nawet przez 24 godziny bez konieczności uzupełnienia zbiornika paliwa, co automatycznie pokazuje ekonomikę użytkowania maszyny oraz poprawę logistyki na gospodarstwie podkreśla Dr Barbara Raba z CLAAS Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak dobrać ciągnik do gospodarstwa?

Terminal dotykowy i system GPS

W omawianym ciągniku sterujemy maszyną poprzez  dotykowy monitor, który został usprawniony pod kątem obsługi. Dostępne parametry możemy zmieniać na kilka sposobów, np. pokrętłem z funkcją przycisku, za pomocą dotyku, przesuwając zakres wartości ustawień. Celem wprowadzanych zmian było umożliwienie operatorowi jak najszybszego dotarcia do pożądanej funkcji. Pan Piotr korzysta w gospodarstwie również z innych maszyn CLAAS, m.in. XERION 5000 czy AXION 920 i 930. Wszystkie są wyposażone w nawigację GPS, która pozwala operatorom uniknąć błędów i jeszcze sprawniej wykonywać pracę.

Posiadanie systemów kierowania GPS to dziś dla operatorów niezbędna pomoc w codziennej pracy. Dzięki nim osiąganie wysokiej precyzji z dokładnością do kilku centymetrów nie stanowi żadnego problemu. Argumentów za takim rozwiązaniem jest co najmniej kilka, a najważniejsze z nich to: redukcja kosztów, poprawa efektywności, produktywności i jakości pracy, optymalizacja wykorzystania szerokości roboczej czy wreszcie redukcja stresu i odciążenie operatoramówi przedstawicielka CLAAS Polska.

Kilka słów należy poświęcić również wyposażeniu dodatkowemu. Niemiecki producent zadbał o zewnętrzne wyjście powietrza, podłączenie do akumulatora czy łatwy dostęp do skrzynki narzędziowej.

Wszystkie wprowadzone udogodnienia są zdecydowanie pozytywne i pozwalają na sprawniejszą oraz wydajniejszą pracę, co finalnie jest dla rolnika najważniejszepodsumowuje Pan Piotr Gołąb.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników