czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

IUNG potwierdza suszę. 9 województw dotkniętych niedoborem wody

spot_img

Piękne pola, które jeszcze niedawno zachwycały swą bujnością i zielenią, teraz przemieniają się w żółte połacie, stanowiąc tragiczne świadectwo nękającej nas suszy. Sytuacja jest niezwykle krytyczna, gdyż niektóre regiony Polski nie doświadczyły opadów deszczu od ponad miesiąca. Ostatni raport opublikowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG) jednoznacznie potwierdza wystąpienie suszy na terenie aż 9 województw.

IUNG SUSZA

Niszczycielska susza zawitała do kraju

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -70 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 41 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 III-20 V).

Gdzie występuje susza? 

Najbardziej druzgocące niedobory wody odnotowano dla roślin uprawnych w północnej Polsce. Na terenach Pobrzeża Południowobałtyckiego, Żuław oraz na północy Pojezierza Mazurskiego oraz zachodniej części Kujaw, deficyt wody wynosił od -150 do -169 mm. Duże braki wody występowały również na obszarze Pojezierza Pomorskiego oraz części wschodniej Wielkopolski, a także na pozostałym obszarze Mazurskiego oraz Niziny Południowowielkopolskiej, gdzie wynosiły od -120 do -149 mm. Nieco mniejsze niedobory, od -90 do -119 mm, dotknęły obszary na południe od wymienionych wcześniej regionów. Na południu kraju natomiast niedobory były nieco mniejsze, od 0 do -89 mm.

Susza rolnicza występowała ogółem na terenie województw:

 • Pomorskiego,
 • Zachodniopomorskiego,
 • Kujawsko-pomorskiego,
 • Warmińsko-mazurskiego,
 • Wielkopolskiego,
 • Łódzkiego,
 • Mazowieckiego,
 • Podlaskiego,
 • Dolnośląskiego.

IUNG potwierdza wystąpienie suszy w czterech uprawach

Brak opadów, zwłaszcza w trzeciej dekadzie maja spowodował, że deficyt wody jest wyższy niż notowany w pierwszym raporcie. Według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu deficytu wody powodujące ich obniżenie przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły w uprawach: zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych.

 • W drugim okresie raportowania, od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku, susza rolnicza najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych. W aż 676 gminach Polski (co stanowi 27,29% wszystkich gmin) odnotowano suszę w tych uprawach. Niedobór wody objął 8,21% gruntów ornych kraju. 
 • Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 538 gminach (21,72% gmin Polski). Suszę notowano na obszarze 4,40% gruntów ornych kraju. 
 • W uprawach truskawek suszę notowano w 414 gminach (16,71% gmin Polski). Suszę notowano na obszarze 3,25% gruntów ornych kraju. 
 • W uprawach krzewów owocowych niedobory wody notowano w 196 gminach (7,91% gmin Polski). Wystąpiły one na obszarze 0,83% gruntów ornych kraju. 

Natomiast na południu kraju zasoby wodne są na tyle duże, że na polach uprawnych miejscami występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych.

źrodło: IUNG Puławy

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor Gołębowski
Wiktor Gołębowski
1 rok temu

U Mnie w powiecie Łaskim niektóre kłosy kruszą się na drobny mach i nie wiem co oznacza i czy ja jestem w tej gminie suszy ?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x