środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Inwestorzy z Ukrainy są gotowi sfinansować budowę szerokiego toru do portów w Gdańsku i Kłajpedzie

spot_img

Ukraińscy inwestorzy są gotowi sfinansować budowę szerokiego toru kolejowego od granicy z Ukrainą do portów w Gdańsku i Kłajpedzie na Litwie. Ułatwi to dostawy ukraińskiego zboża i da Polsce możliwość zarabiania na jego tranzycie – powiedział Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solski w wywiadzie dla polskiego dziennika Puls Biznesu, podaje Interfax-Ukraine.

Jak zaznaczył minister, jeśli taka droga zostanie wybudowana od granicy z Ukrainą do Gdańska, ukraińskie firmy zagwarantują odpowiednią skalę przewozów na tej trasie przez 10 lat. „Powiem więcej: Polska będzie mogła na swoim wybrzeżu budować zakłady przetwórstwa zboża i eksportować gotowe produkty, na czym oczywiście będzie więcej zarabiała” – powiedział M. Solski.

Ukraina posiada więcej wagonów zbożowych niż cała UE

Według niego na Ukrainie jest wielokrotnie więcej wagonów do przewozu zboża niż w całej Europie. Dlatego zamiast inwestować w wagony wąskotorowe o europejskim standardzie, celniejsza jest budowa toru o rozstawie 1520 mm od granicy ukraińskiej do polskiego wybrzeża.

„Kwestią do rozwiązania jest przyjęcie przez polski parlament uproszczonej procedury dla takich inwestycji. Taką uproszczoną procedurę przyjęto już w Polsce np. w przypadku budowy portu naftowego czy terminalu gazowego. Wiem, że propozycja ta została przeanalizowana. O losy projektu chyba jednak lepiej zapytać źródła polskie” – dodał minister.

Źródło: Agravery.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x